Pühade piir-kiiruseks 80km/h

27. juuni 2014, 13:16

Järgmiste pühade paiku võiks korraldada kampaania, et kõik autojuhid sõidavad lubatud piirkiirusest 10 km/h aeglasemalt, teeb ettepaneku ajakirjanik Alyona Stadnik. 

Tänavu jaanipühade ajal registreeriti 24 inimvigastustega liiklusõnnetust, milles sai vigastada 29 inimest. Suurem osa õnnetustest juhtus lubatust suurema kiiruse tõttu.

Sünge statistika. Liiklusõnnetuste statistikale tuginedes võib Eestis teelt väljasõidu või sõidukite laupkokkupõrkega lõppenud õnnetused sidudagi enamasti lubatust suurema või teeoludele mittevastava sõidukiirusega. Maanteeameti andmeil toimus asulavälisel teel 2013. aastal 240 mootorsõiduki teelt väljasõitu, milles hukkus 21 ja sai vigastada 329 inimest, ning 89 kokkupõrget vastutuleva sõidukiga, milles hukkus 14 ja sai vigastada 183 inimest. Mullu liiklusõnnetustes hukkunute üldarvust moodustas see 43,2%. Kokku hukkus eelmisel aastal Eesti liikluses 81 inimest. 

Kiiruseületamine on meie ühiskonnas justkui normaalne nähtus ning suurem osa autojuhte tunnistab, et ületab lubatud kiirust. Mullu tehtud kiiruskäitumise küsitlusuuringu järgi peab 71% juhtidest aktsepteeritavaks kiiruse ületamist kuni 10 km/h. Seega kui me sõidame 10 km/h aeglasemalt, siis jääme lubatud piirkiiruse piiridesse ja kindlasti on ka ohvritega liiklusõnnetusi vähem.

Piirkiirus tuleb meil liikluses meelde enamasti siis, kui näeme kedagi sõitmas 80km/h. Kui aga keegi sõidab 90km/h, siis millegipärast meile ei meenu, et sõidetakse piirkiirusega. Pigem kiputakse sellisesse juhti suhtuma eelarvamusega, et kas tal on jääknähud, autol puudub ülevaatus või on mingi muu põhjus. Kõik ju ületavad pisut kiirust, miks see nüüd siin siis seisab keset teed...

Lisaks maantee- ning politsei- ja piirivalveameti teavitustööle liigub ka riik selles suunas, et kiiruseületajaid rohkem karistada. Seni tihti talutud kuni 10 km/h kiiruseületamise puhul enam silma kinni ei pigistata. Eesti Päevaleht kirjutas aprilli lõpus, et politsei uus liiklusrikkumiste hinnakiri soovitab kiiruseületamise 1–5 km/h juures määrata trahvi 40–48 ­eurot, 6–10 km/h juures aga 52–60 eurot. Piirkiiruse 20 km/h võrra ületamise eest soovitatakse juba 84–96 euro suurust trahvi.

Kõik eeskujulikumaks. Pühade ajal kiputakse kiirust paraku rohkem ületama, sest tahetakse jõuda õigel ajal koju, külla, või lihtsalt on sees adrenaliin ja nii vajutamegi gaasi. Seega kasu oleks pühade ajal piirkiiruse alla toomisel küll.

Tühja neist riigi suurematest trahvituludest, aga nii mõnigi inimene rohkem jõuaks tervena jaanitulele ja sealt koju. Ma ei ole sinisilmne ega arva, et kohe kõik hakkavadki laitmatuteks autojuhtideks, aga kui igaüks vähemalt proovib seda olla, siis muutume kõik ees­kujulikumaks.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    30. June 2014, 16:08
    Otsi:

    Ava täpsem otsing