Keskendume põlevkivile

Sandor Liive, Vilja Kiisler 31. juuli 2014, 08:31

Põlevkiviärile keskenduva Eesti Energia arengu üheks osaks on väljumine neist kõrvaläridest, mis seda suunda otseselt ei toeta, kirjutab Eesti Energia juht Sandor Liive.

Viimastel aastatel on Eesti Energia müünud mitu ettevõtet. Hiljuti teatasime elektri- ja sidevõrke ehitava tütarettevõtte Võrguehitus müügist, mullu müüsime Estlinki merekaabli ning 2012. aasta alguses telekomifirma Televõrk, mis pakkus mobiilset internetiühendust Kõu. Soovime keskenduda sellele, milles oleme tõeliselt tugevad ning kuhu soovime ja suudame tulevikus ettevõtte väärtuse kasvatamiseks jõuliselt investeerida. Läbiv märksõna on põlevkivi – see on meie strateegilise plaani keskmes.

Oleme põlevkivitööstuse arendamisel maailmas esirinnas. Selleks, et seda positsiooni hoida, on vaja iga päev pingutada ja tegeleda pideva arendustööga. Osa sellest arengust on ka väljumine neist kõrvaläridest, mis otseselt põlevkivitööstust ei toeta. Samal põhjusel on näiteks telekomile ja infrastruktuuride arendamisele keskendunud ettevõtted olnud huvitatud Televõrgu, Võrguehituse ja Estlinki ostust. Nii müüja kui ostja on teinud tehinguid just põhiäri arendamise nimel.
Tööstusettevõttele on oluline piisava koguse tooraine olemasolu ja võime sellest maksimaalselt tõhusalt ning kasumlikult toota. See kehtib mis tahes valdkonnas. Seega otsime üha paremat vastust küsimusele, kuidas kaevandatud põlevkivi viimse grammini ära kasutada, tekitades sealjuures vähimat keskkonnamõju ja genereerides maksimaalset kasu.

Meie strateegia on selles osas selge – toota tuleb rohkem õli ja kasutada elektritootmiseks ära selle protsessi kõrvalsaadused. Et plaani samm-sammult ellu viia ja teha tööstuse arendamiseks vajalikke investeeringuid, on vaja piisavat hulka kapitali, mida tütarettevõtete müük on võimaldanud saavutada.

Kõrvaltegevusega seotud ettevõtete müügi kõrval on oluline hoida oma põhiäri – põlevkiviäri – väärtusahelat terviklikuna. Eesti Energia on võimekam ja rohkem väärt, kui selle koosseisu kuuluvad nii õlitehased ja elektrijaamad kui ka neid toormega varustavad kaevandused; seadmete remondil, hooldusel ja arendusel abistavad ettevõtted; toodetud energiaga turgudel kaubitsev üksus ning infrastruktuur, mis võimaldab toote kliendini viia.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    01. August 2014, 11:11
    Otsi:

    Ava täpsem otsing