Mõttetu riigifirma tuleb erastada

1185-aripaev 22. august 2014, 08:32

Äripäeva hinnangul peab riik looma ettevõtlusele soodsad tingimused, mitte aga ise sellesse sekkuma.

Äripäev kirjutas neljapäevases kaaneloos, et Riigi Kinnisvara AS  hangib hooldustöid oma tütarettevõttelt Hooldus Pluss OÜ.  Kuus aastat tagasi loodud RKAS tütarettevõtte Hooldus Pluss eesmärgiks on pakkuda teenuseid vaid emafirmale kuuluvatele objektidele. Teisisõnu, riigi tuge nautiv ettevõte konkureerib eraettevõtetega riigi pakutud tööde nimel. Praegu on Hooldus Plussil hooldada 46 hoonet.

Äripäeva hinnangul on Hooldus Pluss ilmekas mõttetu riigifirma näide. Sellest, kuidas riik sirutab oma tegevushaarmed sinna, kus seda pole vaja mtte ühegi nurga alt vaadates.

Riigi funktsioon on luua ettevõtlusele soodsad tingimused, kuid vahetult majandustegevusse sekkuda ei ole vaja. Kasulik võib majandustegevus olla vaid tingimuste looja vaatenurgast, näiteks juhul, kui riik omab strateegilisi taristuettevõtteid nagu raudtee või sadamad. Samuti saab riigi sekkumine tulla kõneaineks olukorras, kus teatud sektoris või valdkonnas on tekkinud turutõke – teenust ei pakuta või teeb seda üks monopoolne ettevõte.
Hooldus Plussi puhul ei kehti kumbki eeldus. Ettevõttel puudub strateegiline tähtsus ühiskonnale ning valdkonnas puudub turutõke.

Vildakad argumendid. RKAS on ise välja toonud, et konkurents sektoris on tihe ning hangetel osaleb kümmekond ettevõtet. Sellele vaatamata esitab RKAS kolm argumenti ettevõtte pidamiseks.

Esiteks on ettevõtet vaja kinnipidamis- ja uurimisasutuste ning julgeolekuga seotud objektide hooldamiseks. Seda argumenti on raske võtta tõsiselt olukorras, kus näiteks Eesti strateegilistele objektidele, nagu Eesti Energia või raudtee taristu, pakuvad turvateenust erafirmad. Isegi USA saatkonda turvavad teiste hulgas erafirma turvamehed. Tõsi, nad läbivad ilmselt eelnevalt julgeolekukontrolli, kuid sama tehakse ka riikliku Hooldus Plussi puhul. Kui RKASi argumentatsiooni loogikamustrit jätkata, peaks nad looma ka riikliku turvafirma. Milleks?

Teine argument on, et riigifirma peab hooldama riigi esindusfunktsiooni täitvaid hooneid, mis on avalikkuse suure tähelepanu all. Näiteks Stenbocki maja ja ministeeriumide peahooned. Siin kehtib sama vastuargument mis eelmisel juhul – julgeoleku kontroll viiakse läbi nii erafirma kui ka riigifirma suhtes, mis muudab riigifirma pidamise mõttetuks. Kuid ühtlasi need on ka hooned, mis oleks igale eraettevõtjale maiuspala. Ahvatlev kirss tordil. Kvaliteedimärk. Seega ei päde ka argument, justkui erafirmad ei pakuks piisavalt head teenust.

Peab ka aus näima. Valdav osa RKASi objektidest kuulub siiski gruppi, mille teenindamiseks vajaliku lepingu saamiseks tuleb tütarettevõttel konkureerida avalikel hangetel. RKASi võtmeargument tütarettevõtte kaitsel ongi, et ettevõte konkureerib neil hangetel turuosalistega samadel alustel.  Kuid see on oma olemuselt vale arvestades ainuüksi seda, et riigifirma on saanud kapitalisüsti maksumaksjalt, samas kui eraettevõtjad peavad selle kallilt hankima. Mis aga peamine, riigi rahaasjad peavad nii olema kui ka näima läbipaistvad ja ausad. Olukord, kus riigifirma korraldatud hanke võidab tema tütarfirma, seda ei ole. Huvide konflikt, kahtlused ja kõhklused on siia sisse programmeeritud.

Seepärast on Äripäeva soovitus lihtne,  Hooldus Pluss tuleb võimalikult kiiresti erastada.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. August 2014, 15:32
    Otsi:

    Ava täpsem otsing