Juhan Lang • 16. oktoober 2014
Jaga lugu:

Koppel turupaanikast: Euroopa Keskpank jokutab!

Peeter Koppeli hinnangul on majanduse lõputu turgutamine kergema vastupanu tee.  Foto: Erik Prozes

SEB privaatpanganduse strateegi Peeter Koppeli sõnul on praeguste maailmamajanduse trendide juures põhiküsimus selles, milliseid samme astub Euroopa Keskpank (EKP).

„Jutt sellest, et turgude languse taga on hirm globaalse kasvu nõrkuse ees ning äkki on kõik halvasti, mind ei veena. Küll aga uudistelinti jälgides näib, et EKP on jäänud jokutama,“ kommenteeris Koppel Äripäevale eilset börsipaanikat. „Meie lähenemine investeerimisele see, et vaja on näha puude taga ka metsa.“

Järgneb Peeter Koppeli kommentaar:

Turuosaliste konsensuslik nägemus oli mõnda aega selline, et USAs saab rahatrükk läbi ning deflatsiooniline surve ja üha halvenev makro sunnib EKP rahatrüki ohjad üle võtma. Aga võta näpust, nagu ütleks vereproovi võttev haiglaõde. EKP on võimaliku QE (kvantitatiivse lõdvendamise - toim) osas vait ning Saksamaa räägib Itaalia ja Prantsusmaa kontekstis vajadusest eelarvelisele kasinusele.

Seega, isegi, kui USA suudab ilma rahatrükita oma kasvu hoida, see Euroopat väga ei aita. Lisaks sellele on nii Jaapan kui Hiina stimuleerimisega konkreetsel hetkel kitsivõitu. Nüüd jääb üle tegelikult ainult küsida, kas Euroopa Keskpank jääbki tuima näoga vahtima, kuidas euroalal kriis uue hoo sisse saab? Kas Draghi Anno 2012 antud avaldus, et euro päästmiseks tehakse „whatever it takes“ (mida iganes tarvis - ingl k) on ainult sõnakõlks?

Ajalugu näitab, et EKP puhul on jokutamine tavaline, kuid pingelisel hetkel tehakse ikka seda, mida vaja ehk mida turud ootavad. Seega – kui EKP näiteks novembris vihjab QE-le, Jaapan jätkab ning Hiina saadab ka paar positiivset signaali, on praeguse korrektsiooni kontekstis tegemist ostukohaga.

Kui ei, siis võib USA kasvada palju tahab, kuid Euroopa stagnatsioonist saab „kestlik kahanemine“ ning sellisel juhul stabiliseeruvad riskantsed varad praegustest madalamatel tasemetel, USA dollar tõuseb veel, toormed kukuvad veel ning arenevad turud satuvad tugevneva USD tõttu squeeze'i (surve alla – toim) ning USD carry trade'id (intressimääradelt kasu lõikamine - toim) lendavad vastu taevast

Mina olen pidanud ja pean siiani esimest stsenaariumit tõenäolisemaks. Reflation Forever (majanduse lõpmatu stimuleerimine – ingl k) on kergeima vastupanu tee.

Vaata seoseid nende isikute ja firmadega:
Jaga lugu:
Hetkel kuum