Mait Kraun • 3. detsember 2015 kell 20:53

Börs: turgudel kahe kuu suurim müügilaine

New Yorgi börs.  Foto: EPA

USA Standard & Poor’s 500 aktsiaindeks tegi täna kahe kuu suurima kukkumise, sest Euroopa Keskpanga täiendavad stimuleerimismeetmed valmistasid paljude investorite jaoks pettumuse, vahendab Bloomberg.

Aktsiaturud kukkusid peaaegu kolme nädala madalaima tasemeni, sest investorid on mures volatiilse keskkonna pärast. Ei teata, mis juhtub keskpankade poliitika lahknemisel, majandusandmed on vastakad ning tooraineturg teeb vabalangust. Täna nafta hind tõusis, aga energiaaktsiad olid juba teist päeva languses.

S&P 500 indeks kukkus 1,4 protsenti 2049 punktini. Eile langes indeks 1,1 protsenti. Lisaks sellele sulgus S&P 500 indeks 200 päeva libisevast keskmisest allpool, mis on analüütikute sõnul halb märk. Dow Jonesi indeks odavnes samuti 1,4 protsenti ja lõpetas päeva 17 477 punktil. Nasdaq Composite kukkus 1,7 potsenti.

„Paanikat ei ole, investorid on lihtsalt Euroopa Keskpangas pettunud,“ ütles RBC Global Asset Managementi aktsiakaupleja Ryna Larson. „Kui sinna juurde panna terroriohu kasv ja Janet Yelleni ütlused, et intressimäärade tõstmiseks on USA majandus valmis, siis osad investorid võtavadki raha laualt ära.“

EKP pikendas varaostuprogrammi

Euroopa Keskpank teatas täna, et pikendab ja laiendab tänavu märtsis käivitatud varade tugiostuprogrammi ehk rahatrükki, mille eesmärk on euroalal inflatsioonile elu sisse puhuda.

Pärast seda, kui pank oli teatanud otsusest langetada keskpangas hoiustamise intressimäär veel sügavamasse miinusesse – miinus 0,20 protsendilt miinus 0,30 protsendile – avalikustas Mario Draghi rea täiendavaid meetmeid.

Keskpank teatas, et pikendab varade ostuprogrammi vähemalt 2017. aasta märtsini ja on vajadusel valmis seda veel pikendama. Programm kestab, kuni inflatsioon on selgelt kursil, mis viib 2% tasemele. 

Investorid ootasid tunduvalt laiaulatuslikumaid meetmeid ja see pani Euroopa ja USA turud kukkuma.

Föderaalreservi juht Janet Yellen pidas täna aga kõne, milles vihjas, et USA majandus on intressimäärade tõstmiseks valmis. Ta lisas, et intresside tõstmine toimuks aeglases tempos. Turgude arvates tuleb intressimäärade tõus detsembris 74protsendilise tõenäosusega.

Nii WTI kui ka Brenti toornafta kallinesid täna üle 2 protsendi. WTI maksis päeva lõpuks 41,3 dollarit ja Brent 43,84 dollarit barrelist. Kulla (comex) hind tõusis 0,16 protsenti 1062,9 dollarini untsist.

Hetkel kuum