Kadi Neemre • 5. juuli 2016 kell 18:14

Tesla paneb investorite lojaalsuse proovile

Foto: EPA

Tesla teatas nädalavahetusel, et teises kvartalis toimetati omanikeni 14 370 sõidukit; analüütikud prognoosisid arvuks 17 000.

Tegemist on juba teise järjestikkuse kvartaliga, mil ettevõte pole suutnud toota oodatud mahus sõidukeid.

See omakorda lisas veelgi õli Teslas kahtlejate tulle, kes on pidevalt kritiseerinud ettevõtte võimekust tulla nõudlusega toime.

Defitsiit puudutab eriti Tesla Model X sõidukit, mille keeruline disain muudab selle tarneaja pikemaks. Kuigi sõiduki tootmismaht on suurenenud, ei ole see teinud seda piisavalt, vaigistamaks ettevõtte kriitikuid.

Paljud Wall Streeti analüütikud seadsid Tesla võime seatud eesmärki täita kahtluse alla ning teisi kohutasid ettevõtte hiljutised tulemused. Tesla aktsiad tegid täna väikse kukkumise ning aktsia hinnaks kujunes 209 dollarit.

“See ei ole esimene kord, mil Tesla ei suuda oma seatud eesmärki täita. Tesla on tunnistanud, et Model X disain on ülimalt keerukas ning nad maksavad selle eest kõrget hinda,” sõnas Deutsche Bank analüütik Rod Lache.

Ettevõtte lojaalsed investorid on aga hoolimata kõigest jäänud autotootja kõrvale.

Kuigi Tesla aktsiad kukkusid peale uudist kauplemise käigus 3%, ei heiduta see ettevõtte fanaatikuid sugugi.

Tesla aktsiahind on märkimisväärselt volatiilne, ettevõtte aktsiad on viimase aasta jooksul kõikunud 286,65 ja 141,05 dollari vahemikus.

Tesla aga lubab aasta lõpuks toota 80 000 sõidukit. Autotootja sõnul plaanitakse kolmandas kvartalis ehitada keskmiselt 2200 sõidukit nädalas ning neljandas kvartalis 2400 sõidukit nädalas.

Kui ettevõte suudab oma plaani järgida, siis suudetaks sellega teha tasa esimese kvartali väiksed tootmismahud.

Paljud Wall Streeti analüütikud on aga jätkuvalt Tesla osas skeptilised. See, kas Tesla suudab toota lubatud hulgal sõidukeid või mitte, oleneb suuresti sellest, kui kiiresti suudetakse suurendada Model X tootmist ning suure tõenäosusega selgub see alles neljandaks kvartaliks.

 

Hetkel kuum