Äripäev • 19. juuli 2016 kell 11:39

Mida oodata rublalt aasta lõpuks?

Mida oodata rublalt aasta lõpuks?  Foto: epa

Viimastel nädalatel on Vene rubla kurss rohkem või vähem stabiliseerunud, hoides mitme kuu tipptaset - 64 rubla dollari eest. Seejuures märgivad analüütikud, et rubla kursi kõikumine pole praegu, suvel, enam nii palju seotud nafta hinna dünaamikaga, kui see oli veel kevadel.

Enne septembrikuiseid duuma valimisi Venemaal rublaga midagi juhtuma ei hakka, leiab maaklerfirma Otkrõtie Broker peadirektori nõunik makroökonoomika alal Sergei Hestanov.

„Pole kellelegi saladus, et enne valimisi püüab võim igati säilitada majanduslikku stabiilsust, hoida inflatsiooni madalal ja mitte lubada valuuta suuri kõikumisi. Ilma selle asjaoluta oleks rubla tugevate valuutade suhtes praegu palju nõrgem, sest naftaturul on olnud hinnakorrektsioon,“ ütles Hestanov Venemaa majanduslehele Kommersant. Lisaks ei õnnestu rahandusministeeriumil tema sõnul eelarvedefitsiiti vähendada turvalise 3% peale. „Viimane number 4,3% pole küll katastroof, kuid siiski üle tingliku ohutustaseme,“ nentis ta. „Valimiseelne olukord hoiab rubla kukkumist tagasi ja kõik negatiivsed arengud hakkavad toimuma sügise teises pooles.“

Maaklerfirma Alpari analüüsiosakonna direktor Aleksandr Razuvajev leiab omalt poolt, et vaevalt konverteeritakse dividende valuutasse nii aktiivselt, et see hakkaks rubla vastu mängima. „Rublale mõjub aasta lõpuni kõige enam nafta,“ leiab tema. „Selle kauplemishind on küllalt kõrge, seepärast arvan, et rubla kurss jääb praegusele tasemele või isegi tõuseb, nagu ka eelarves märgitud. Selle ootuse kasuks räägib ka keskpanga hiljutine teade, et reservide kasvatamiseks ei ole plaanis valuutat osta,“ selgitas Razuvajev.

Tema sõnul paraneb Venemaa makromajandus tasapisi, mis on rublale omakorda toeks. „Kõik öeldu jääb kehtima, kui augustis ei juhtu mingeid negatiivseid sündmusi - see tähendab nii välismõjusid kui siseriski, näiteks Ida-Ukrainas olukorra teravnemist,“ kommenteeris ta ja lisas: „Mulle tundub praeguse ettearvamatu turu taustal - seejuures ka Brexitit silmas pidades -, et portfelliinvestorid pigem panevad oma dividendiraha meie paberitesse, kui hakkavad seda lihtsalt konverteerima.“

Investeerimisfirma Volga-Kapital peadirektor Stanislav Mašagin aga soovitab augustile vaadata ettevaatusega. „On kindel tendents: kui rubla kurss kerkib dollari suhtes 61 peale või läheneb 70-le, on tulemas midagi, mis jätab rubla sellesse koridori. Ma prognoosin rublale ebastabiilsust, aga mingi koridori piires. Viimasel ajal tunneb rubla ennast suhteliselt kindlalt, sest on võimalus mängida tema vastu - suurtel turuosalistel on ülelikviidsus,“ rääkis Mašagin.

Samas lisas ta, et nafta hinna langus või välispoliitiline ebastabiilsus mängivad rubla vastu, ning ka sellise arengu tõenäosus on väga suur.

Hetkel kuum