Indrek Mäe • 26. juuli 2016 kell 9:15

Elektrilennukiga ümber maailma

Päikesepaneelid.  Foto: epa

Kaks endist Šveitsi pilooti lendasid ümber maailma päikeseenergial töötava lennukiga ning ennustavad lähikümnendil elektrilennukite revolutsiooni.

Ümbermaailmareis, mille kestuseks oli 16 kuud, lõppes täna hommikul kell 4.05 kohaliku aja järgi Abu Dhabis ning reisi käigus läbiti 43 041 kilomeetrit. Reisi kõige pikem ots kestis viis päeva ning ööpäevaste sõitude ajal oli kummalgi piloodil lubatud teha kümme 20minutilist uinakut. Rännaku käigus ületati kordagi kütust kasutamata nii USAs asuv Vabadussammas kui ka Egiptuse püramiidid.

Reis ei möödunud tõrgeteta, sest piloodid olid akude ülekuumenemise tõttu sunnitud Hawaiil ligi pooleaastase vahepeatuse tegema. Sellegipoolest peetakse ettevõtmist õnnestunuks ning elektrilennukites nähakse suur potentsiaali. „Olen kindel, et lähima kümne aasta jooksul näeme me vähemalt 50 reisijat mahutavaid elektrilennukeid, tegemas lühikesi ja keskmise pikkusega reise,“ ütles ümbermaailmareisilt naasnud Bertrand Piccard Bloombergile. „Lennunduses on nii palju potentsiaali, kuid et päikeseenergiat kasutavate lennukite väljaarendamine võib aega võtta, siis on elektrilennukid lähiaja reaalsus,“ oli ka teine kaaspiloot Andre Borschberg optimistlik.

Lennuk, millega ümbermaailmareis tehti, on ehitatud ülikergest materjalist ning selle pardal on 12 000 päikesepaneeli. „Mõnes mõttes on tegemist sümboliga, mis näitab alternatiivse energia kasutamisvõimalusi ning aitab pikas perspektiivis võidelda globaalse soojenemise vastu,“ rääkis Piccard.

„Kui rääkida lihtsalt kliima soojenemisest, on see kõigi jaoks igav, meie eesmärk on mitte rääkida probleemidest, vaid pakkuda neile lahendusi,“ lõpetas Piccard.

Hetkel kuum