Kadi Neemre • 9. september 2016 kell 16:21

Fedi Rosengren: madalad intressimäärad on majandusele ohuks

Foto: EPA

Föderaalreserv, mis on USA intressimäärade tõstmist juba tükk aega edasi lükanud, seisab otsusega liiga pikalt venitades silmitsi üha suuremate riskidega, tõdes täna üks Fedi tippametnikke.

Teiseks märgiks, et USA intressimäärade tõus on peagi lähenemas, on see, et Bostoni Fedi president Eric Rosengren sõnas, et “prognooside riskid on üha enam muutumas kahepoolsemateks.” See tähendab seda, et kuigi majanduse aeglustumine mujal maailmas on jätkuvalt murekohaks, siis on USA majandus kinnitanud oma sitkust ning võib isegi ülekuumeneda kui Föderaalreservi poliitika peaks liiga pikaks ajaks muutumatuks jääma, hoiatas ta.

Rosengren, kes üha kindlameelsemat toetab intressimäärade tõstmist sellel aastal, viitas Suurbritannia otsusele lahkuda Euroopa Liidust kui näitele, et USA suudab välismaiseid šokke hästi taluda.

“Kui me soovime kindlustada, et tööhõive püsiks praegusel tasemel, siis oleks asjakohane tõsta vaikselt, aga järjepidevalt intressimäärasid,” sõnas ta.

Fed tõstis intressimäärasid ligi 0-tasemelt eelmise aasta detsembris; tegemist oli esimese intressimäärade tõstmisega ligi 10 aasta jooksul. Peale seda ei ole seoses majanduse ebakindla olukorraga ning volatiilsete turgudega välismaal intressimäärasid enam tõstetud.

Investorid ja ökonomistid näevad väikest võimalust intressimäärade tõusuks septembris, usutakse, et tõenäolisem on siiski intressimäärade tõus detsembris.

 

 

Hetkel kuum