Sirje Rank • Kaisa Gabral • 22. september 2016 kell 6:45

Ericsson: koondamised tulevad üle ilma

Ericssoni peakontor Stockholmis  Foto: Scanpix/Reuters

Rootsi telekommunikatsiooniseadmete tootja Ericsson teatas vastuseks Rootsi meedias avaldatud teadetele, et firma plaanib Rootsis kogu tootmise lõpetada, et säästukavale vastavalt plaanitakse koondamisi üle maailma.

„Me läheneme sellele riikhaaval ning esimesena informeeritakse alati töötajaid või ametiühinguid, kus need on olemas,“ teatas Ericsson agentuurile Bloomberg e-kirja vahendusel.

Ericsson reageeris Rootsi päevalehes Svenska Dagbladet eile õhtul avaldatud infole, et firma plaanib Rootsis võrguseadmete tootmise alalt 3000 töötaja koondamist. Andmete allikaks olid ajalehe valdusesse sattunud konfidentsiaalsed dokumendid, mis puudutasid koondamiskava üksikasju.

Firma tahab kokku hoida kaks korda nii palju kui mullu, mil koondati 1500 töökohta. Ühtlasi tähendab plaan, kui Ericsson sulgeb oma tootmisüksused Borasis ja Kumlas, et 140 aastat väldanud tootmise ajalugu Rootsis saab läbi. Neis tehastes on praegu tööl 1200 inimest, kuid koondamisi plaanitakse ka uurimis- ja arendustegevuse alal, millega koondatavate koondarv kasvab 3000-le, kirjutas Svenska Dagbladet.

Kokku on Ericssonil Rootsis 15 000 töötajat ja enamik neist on ametis võrguseadmete divisjonis. Firma ajalugu Rootsis läheb tagasi aastasse 1876 ja juhtkond on teadlik oma otsuse tähendusest ja raskusest. „Me teeme lõpu 140 aastat väldanud tootmisepohhile, mis kujutab endast kõigi aegade suurimaid koondamisi Rootsis,“ tsiteerib leht juhtkonna konfidentsiaalset dokumenti.

Säästu loodetakse kärbetest ca 3 miljardit Rootsi krooni.

Koondamisplaanid on praegu Ericssoni juhtkonna ja ajutise tegevjuhi Jan Frykhammari käes. Paari nädala eest alustati kõnelusi ametiühinguga.

„Sellised plaanid teevad Ericssonile lõpu ja on esimene samm selles suunas, et kogu Ericssoni tegevus Rootsis lõpetada,“ ütles lehele üks tööandja ja töövõtjate kõnelustest informeeritud allikas.

Täna eitas kontserni ametiühingu läbirääkija Per Norlander Rootsi raadiole antud intervjuus Svenska Dagbladeti väiteid, et kogu tootmine Rootsis õpetatakse. Kõnelused kärbete üle käivad, möönis ta, kuid mingit otsust selle kohta, kui palju ametikohti kaob, ei ole, ütles ta. Midagi ei ole veel selge.

Eestis osas seis lahtine

“Ericsson avalikustas kärpekava 2014. aastal, seades sihiks 9 miljardi Rootsi krooni suuruse kokkuhoiu aastaks 2017. See kulude kokkuhoiu ja efektiivsuse program hetkel käib, kuid pole veel lõpuni jõudnud,”kommenteeris Põhja Euroopa kommunikatsioonijuht Milla Nummenpää.

Aastal 2016 teatas ettevõte Nummenpää sõnul erinevatest tegevustest, et kulusid kokku hoida. Ettevõtte puhaskasum kukkus 2016. aasta teises kvartalis 24% võrra, 1,59 miljardile Rootsi kroonile ehk ligemale 170 miljonile eurole. Maailma ühe suurema võrguseadmete valmistaja teatel seisti silmitsi nõrga nõudlusega enamikel turgudel.

Börsifirma teise kvartali käive langes 2016. aastal 11% võrra, 54,11 miljardile kroonile. Ericssoni teatas siis, et vähendab ettevõte teadus- ja arendustegevusse tehtavaid investeeringuid.

“Need kokkuhoiu meetmed tähendavad töötajate vähendamist üle kogu ilma. Meil on Rootsis ka selliseid üksuseid, keda töötajate vähendamised ei puuduta. Me tegeleme sellega nii nagu tavaliselt, üks riik korraga. Ning nii meie töötajad ja ühingu esindajad saavad sellise info alati esimesena, ku selleks on vajadus” jättis Nummenpää Eestis koondamistele vastamise lahtiseks.

Tänavu juulis vallandati päevapealt Ericssoni tegevjuht Hans Vestberg. Ajutiseks kohatäitjaks kuni uue tegevjuhi leidmiseni määrati Jan Frykhammar. Eelnevalt olid Ericssoni majandustulemused neli kuud järjest investorite ja analüütikute ootustele alla jäänud.

Hiljuti kirjutas Rootsi majandusleht Dagens Industri, et Ericsson triivib ilma juhita ning mitmed oskustöölised on firmast lahkunud. Nii tiheda konkurentsiga valdkonnas on selline triivimine ohtlik, tõdeti artiklis.

Hetkel kuum