investor Toomas • 26. september 2016 kell 4:30

Investor Toomas: miks ma Vene turu tõusu kõrvalt vaatan?

Venemaal toimuv toob nukruse Toomase hinge.  Foto: EPA

Venemaal hiljuti toimunud parlamendivalimised kinnistasid president Vladimir Putini partei Ühtne Venemaa võimu riigis. Jah, see pole kõige rõõmustavam uudis, kuid mind muudab kurvaks hoopis muu.

Sel aastal on Venemaa peamine aktsiaturu indeks Micex arenevate turgude seas suurim tõusja Brasiilia järel. Dollarites mõõdetuna on indeks rallinud tänavu üle 26%, samas kui arenevaid turge ühiselt jälgiv MSCI indeks on tõusnud “vaid” 14%.

Ka võlakirjad on kõvasti võitnud. Venemaa 10aastase valitsusvõlakirja tootlus on tänavu kukkunud 10,5% pealt alla 8%. Alles 2015. aasta alguses oli nende tootlus üle 14%.

Mõistagi on peaaegu kõik Venemaal seotud nafta hinnaga ning see kehtib eriti aktsiaturgude kohta. Rahvusvahelise mõõdupuuna kasutatav Brenti toornafta on tänavu rallinud 27,3% ehk peaaegu sama palju kui Vene aktsiad.

Lugedes erinevate ekspertide arvamusi, on enamik seda meelt, et peamiselt sõltub olukord nafta hinnast. Piisaks ainuüksi musta kulla hinna stabiliseerumisest, kui valitsusel oleks abi enda võlgasid teenindada ning enam ei peaks eelarveid koomale tõmbama. Tõenäoliselt kaasneks selle kõigega ka majanduskasv.

Selline tugev taastumine ja sellega kaasnenud väärtpaberite hinna tõus teeb mind kurvaks, sest mul pole investeeringuid Venemaal. Iga õige investor peab tundma hinges teatavat kipitust, nähes tõusu, millest ta ise ilma on jäänud. Ometi on mul väga head põhjused, miks ma jäin sellest tõusust ilma.

Toomas pole nõus riskima

Jättes nafta hinna taastumise kõrvale, siis pole Venemaad vaadates millegi üle väga hõisata. Riiki räsib jätkuvalt meeletu korruptsioon ning kõiksugu “reformid” paistavad täielikult tagurlikud ja valitseva klanni võimu kinnistavad.

Venemaa probleemide nimekiri on nii pikk, et ma ei suudaks neid kõiki isegi kahe artikliga välja tuua. Korruptsioon on riigi üks kõige sandistavamaid haigusi. Carnegie Moskva keskuse andmeil haihtub 50% riigi taristu arendamiseks mõeldud rahast korruptsiooni ja ebaefektiivsuse tõttu.

Jah, Vene aktsiad võivad olla kasumi-hinna suhte alusel odavad, kuid need on odavad väga kindlatel põhjustel juba aastakümneid. Venemaal positsiooni sisse võtnud investorid peavad tegema seda pigem lühiajaliselt, sest kuidas sa panustad majandusse, kus lokkab korruptsioon, riiki, mis on sõltuv ühest toorainest ja mille (tööealine) elanikkond väheneb?

Üritan olla tasakaalukas ja vähem riskantseid investeeringuid teha ning oma profiililt ma lihtsalt ei sobi Venemaale. Jah, tänavu on aktsiad rallinud ja paljud on kindlasti kõvasti teeninud, kuid enne seda oli ju meeletu langus. Venemaaga kaasnevad riskid, mida mina ei ole lihtsalt nõus pikaajaliselt võtma. Lühiajaliselt ma seda nii kindlalt aga väita ei julge.

Hetkel kuum