Indrek Mäe • 21. oktoober 2016 kell 7:15

Ühisrahastus jõudis FI sihikule

Ühisrahastus saab varandust kasvatama hakata väikeste summadega.  Foto: Scanpix/Reuters

Finantsinspektsiooni juhatuse esimees Kilvar Kessler kutsus Tartus Eesti õigusteadlaste päevadel üles avama Euroopa ühisturg ühisrahastusplatvormidele, mis aga tähendaks ka senisest suuremaid regulatsioone.

Kessleri sõnul oleks see hea võimalus Eesti platvormidele oma äri laiendamiseks ning ühtlasi suurendaks ühisturul konkurentsi, kuna rahastamis- ja investeerimisvõimalused mitmekesistuvad.

„Küll aga nõuab ühisturu avamine ühisrahastuse minimaalset ühtlustamist Euroopa Liidu riikides,“ rääkis Kessler. „Arvestades, et ühisrahastus on Eestis järjest enam levinud, esitas finantsinspektsioon hiljuti rahandusministeeriumile ettepanekud ühisrahastamise minimaalseks reguleerimiseks, loodame peatset aktiivset arutelu huvirühmadega,“ lisas ta.

Rahandusministeeriumile saadetud ettepaneku põhjal on finantsinspektsiooni arvates vaja ühisrahastuse valdkonnas suuremat õiguskindlust ning riskide juhtimist seaduse tasemel. Selle eesmärk on eelkõige kaitsta ühisrahastusettevõtetesse investeerinud isikute sääste, kuid lisaks ka luua selgus ettevõtete tegevuskeskkonnas.

Finantsinspektsiooni ettepanekud puudutavad eelkõige teabe esitamist ja läbipaistvust, isikuandmete kaitset, huvide konfliktide juhtimist ning varade lahususe tagamist. Lisaks peaks ühisrahastusettevõtjad tegelema finantssektorit ohustavate riskide maandamisega, näiteks rahapesu tõkestamisega.

Hetkel kuum