Mait Kraun • 11. jaanuar 2017 kell 7:58

Hänni: korrektsiooni ei pruugi tulla, sest kõik ootavad seda

Kristjan Hänni  Foto: Andres Haabu

Kawe Kapitali portfellihaldur ja juhatuse liige Kristjan Hänni kirjutab, et paljud ootavad aktsiaturgude korrektsiooni ning see on ka põhjus, miks seda ei pruugi tulla.

„Esimene poolaasta võiks kujuneda aktsiainvestorile positiivseks ja isegi oodatav korrektsioon tundub esialgu liiga pikisilmi oodatud, et selles ülearu kindel olla,“ kirjutas Hänni Kawe Kapitali neljanda kvartali kokkuvõttes.

Esiteks juhtis Hänni tähelepanu Goldman Sachsi prognoosile, mille järgi kulutavad S&P 500 ettevõtted 2017. aastal aktsiate tagasiostudele ca 780 miljardit dollarit, mis on 30 protsenti rohkem kui eelmisel aastal. Maht peaks suurenema maksureformi ja ülemere hoitud rahavarude USAsse naasmise tulemusena.

Peale selle on pärast Trumpi valimisvõitu materialiseerunud raha rotatsioon võlakirjafondidest aktsiafondidesse, kus on varem toimunud pikalt raha väljavool.

Ka investorite rahavaru on suur. „Aasta alguses institutsionaalsete investorite poolt portfellides hoitud 5% rahavaru on tavalisest suurem. Vastandina seitsmele eelnenud aastale, kus makronäitajad on ootustest pidevalt allapoole jäänud, on üsna võimalik alanud aastal näha ootuste löömist koos kasvavate aktsiakasumitega,“ ütles Hänni.

„Alates finantskriisist on minu arvates toimunud nihe turuosaliste psühholoogias, kus pigem ollakse püsivas valmisolekus „ootustele“ allajäämiseks. Selle tõttu võib positiivne ootuste ületus olla suhteliselt suurema mõjuga, kui ootustele allajäämine.“

Intresside järsk tõus mõjutaks varahindasid

„Kuna aktsiahinnad on äsja korraliku hüppe teinud, siis ootavad paljud korrektsiooni allpoole, et siis alanud aasta kokkuvõttes plussis lõpetada. Arenenud riikide aktsiahinnad on ajalooliste keskmiste suhtes kallid, kuid madalate (ja mõõdukalt kõrgemate) riskivabade intressitasemete kontekstis mitte. Intresside (järsk) tõus on jätkuvalt risk, mis võib varahindasid mõjutada,“ nentis Hänni.

Ta lisas, et aeglane intresside tõus poleks ajaloolise kogemuse põhjal aktsiaturgudele negatiivne, kui see toimub rekatsioonina tugevnevale majandusele ja mõõdukale inflatsioonisurvele. Võlakirjaturgude jaoks võib aasta tulla aga küllaltki volatiilne, leiab ta.

„USA võlakirjaturule võiks eelolev aasta olla heitlik. Lühiajaliste intressimäärade tõus ja fiskaalstiimuli eeldatav rakendamine koos inflatsiooni kiirenemisega tähendaks kõrgemaid pikaajalisi intressimäärasid.

Nädala alguses teatas Äripäeva investor Toomas, et müüb portsu oma portfelli aktsiatest. Lisaks kirjutas Äripäev, et kuigi riskantsed varaklassid on investorite seas ikka veel populaarsed, võivad praegu tippe vallutavad aktsiaturud peagi läbida valusa korrektsiooni ning seetõttu on mõistlik asuda riske maandama. Kirjutasime, kuidas kriisi puhkedes vähem kõrvetada saada.

Hetkel kuum