Mait Kraun • 16 jaanuar 2017

Hiina aktsiaturul 10 kuu suurim langus

Shanghai börs  Foto: EPA

Hiina suuruselt teine aktsiaturg vajus täna 10 kuu suurimasse langusse, vahendab Bloomberg.

Shenzhen Composite indeks kukkus täna vahepeal 6,1 protsenti, praeguseks on toimunud väike taastumine ja indeks on päeva lõikes 3,6 protsendiga miinuses. Investorid kardavad, et regulaatorid tahavad aktsiaemissioonide tegemist kiirendada, mis vähendab turul olevate aktsiate likviidsust. Juba praegu on aktsiaemissioonide hulk 19 aasta tipus. Ka Hiina suurim aksiaindeks – Shanghai Composite – odavnes, seda juba viiendat päeva järjest.

Hiina aktsiaturgudel on volatiilne periood. Võlakirjade hinnad langevad ning intresside tõus on pannud jüaani kallinema. Ainuüksi eelmisel kuul toimus Hiina börsidel 45 aktsiaemissiooni (IPO), mis on suurim number alates 1997. aastast. Ametlik Xinhua uudisteagentuur teatas, et IPOde „normaliseerimine“ aitaks ettevõtetel efektiivsemalt raha koguda.

„Xinhua kommentaarid tekitavad muret, et aktsiaid tuleb turule liiga palju juurde ning see põhjustas müügilaine,“ ütles investeerimisfirma Northeast Securities peadirektor Guo Feng.

IPOd on Hiinas väga populaarsed. Ettevõtete esimese börsikuu mediaantõus oli 2016. aastal 392 protsenti. See on kõrgeim näitaja alates 1994. aastast, mil Bloomberg alustas andmete kogumisega. Tõsi, olukord on muutumas, sest Bloombergi Hiina IPOde indeks, mis arvestab ka ettevõtete turuväärtusega, on langenud madalaima tasemeni alates 2015. aasta jaanuarist.

„Investorid tunnevad, et nii paljude IPOde jaoks ei ole turul piisavalt likviidsust,“ ütles investeerimisfirma Xufunds Investmenti partner Wang Chen.

Hetkel kuum