Olavi Teppan • 18. jaanuar 2017 kell 19:54

Õpikukirjastuse valus kukkumine

Foto: EPA

Maailma suurim õppekirjanduse väljaandja Pearson andis täna kasumihoiatuse ja kaotas Londoni börsil oma väärtusest ligi kolmandiku. Ettevõte plaanib vähendada dividende ja müüa oma osaluse raamatukirjastuses Penguin Random House.

Pearsoni käekäiku on tumestanud müügitulu langus Põhja-Ameerika kõrgkooliõpikute turul. Ettevõte teatas 30-protsendilisest käibelangusest lõppenud aasta IV kvartalis, mis viis terve aasta käibelanguse pretsedenditu 18 protsendini.

Tööhõive kasv ja järjest karmistunud kõrghariduse regulatsioonid on vähendanud USA ülikoolides sisseastujate arvu ning see on Pearsoni müügitulemustele halvavalt mõjunud, ehkki ettevõte otsib uusi turge sellistest riikidest nagu Brasiilia ja Hiina. Samuti püüab ettevõte kaasa minna keerulise üleminekuga paberkandjalt digiõpikute formaadile.

„Ei saa salata, et olukord on raske,“ rääkis ajakirjanikele Pearsoni tegevjuht John Fallon, vahendab Wall Street Journal. Ta tunnistas, et ettevõte on USA kõrgkooliõpikute turul 2016. aasta käibeprognoosidega mööda pannud, kuid väljendas lootust, et möödunud aasta ärikasum kujuneb siiski ootuspäraseks.

Finantsolukorra parandamiseks ja uute investeeringute tegemisest plaanib Pearson müüa 47-protsendilise osaluse kirjastuses Penguin Random House. Teine suuromanik, Saksamaa meediakompanii Bertelsmann SE teatas, et on valmis kaaluma osalust suurendamist Penguin Random House’is „õiglase hinna eest“.

Kuigi Pearson loodab, et möödunud aasta ärikasum jääb vastavalt senistele ootustele ikkagi 630 miljonit naela juurde ning järgmine aasta toob samas suurusjärgus ärikasumi, langetati 2018. aasta kasumiootust.

Kasumit kavatsetakse jaotada lõppenud majandusaasta eest 52 penni aktsia kohta, nagu varem plaanitud, kuid edaspidine dividendimäär vaadatakse ettevõtte teatel üle, et see "oleks vastavuses portfellimuutuste, suurenenud investeeringute ja reaalsete kasumiväljavaadetega".

Pearsoni aktsia kukkus täna Londoni börsil 29%.

Hetkel kuum