Pille Ivask • 11. veebruar 2017 kell 10:45

USA hülgas mehe, kes ehitas üles miljardifirma

USA dollarite pakid.  Foto: Bloomberg

Indiast pärit ning USAs Pennsylvania Ülikoolis õppinud Kunal Bahl jäi keeruliste seaduste tõttu ilma USA tööviisast ning oli sunnitud naasma Indiasse, kus ehitas üles 7 miljardit väärt ettevõtte.

Oli aasta 2007. Bahl oli lõpetanud Pennsylvania Ülikooli ning sai tööpakkumise Microsoftilt. Paraku ei antud talle H-1B viisat, mis on mõeldud professionaalidele, kes tahavad USAs pikka aega töötada.

“Kui nad tahavad mind siia (USAsse – toim), siis ma jääksin hea meelega, sest saan siin väga palju õppida,” kommenteeris Bahl oma plaane CNNile viis aastat tagasi. “Kuid kui see kõik saab minu jaoks nii raske olema, siis lähen parema meelega koju Indiase tagasi ja asutan oma ettevõtte.”

Nõnda läkski. Bahl ei saanud tööviisat ning oli sunnitud naasma kodumaale. Tagasi vaadates näib, et paremini poleks Bahlil minna saanudki. Ta asutas ettevõtte Snapdeal, mis pakub India turul konkurentsi näiteks Amazonile. Ettevõtte väärtuseks hinnatakse 7 miljardit dollarit ning tegu on Indias ühe populaarsema ostukeskkonnaga, kirjutab CNN Money. Ettevõttesse on investeerinud nii Alibaba kui Jaapani SoftBank.

“Kui me alustasime, siis mõtlesime, et kui päevas umbes sada tellimust tuleks, oleks hea. Umbes kuu või kahe jooksul hakkasime saama sadu tellimusi minutis,” meenutas Bahl.

Snapdealil on praegu 50 miljonit kasutajat ning portaalis müüb oma tooteid 300 000 kauplejat.

Kaks aastat tagasi laiendas Snapdeal oma äriportfelli ning ostis digitaalmakseteenuseid pakkuva keskkonna Freecharge. Arvestades, et India on korduvalt rõhutanud soovi ja huvi üle minna digitaalsele majandusele, on tegu kasvava äriga. Miljonid kasutajad on Freecharge’i juba omaks võtnud ning kasutajaid tuleb üha enam juurde, eriti pärast novembrit, mil India võttis käibelt 86% sularahast.

“Meie tulemused on eriti head India väikelinnades,” ütles Bahl ja lisas, et eeskätt motiveerivad ettevõtet tegutsema just need inimesed, kes pole siiani välismaailmaga eriti ühenduses. Sellele on osutanud ka India valitsus, mis mõne aja eest teatas plaanist viia 1000 külasse tasuta WiFi.

Kõik on nutitelefonis

Indias on nutitelefonide kasutajate arv õige pea suurem kui USAs ning see pakub globaalsetele ettevõtetele väga head kasvuväljundit. Näiteks on Amazon investeerinud India turule viimase nelja aasta jooksul juba 5 miljardit dollarit.

Bahl ennustas, et kui Indiat peetakse praegu 15 miljardi dollari suuruseks turuks, siis järgmise kümne aasta jooksul võib see tõusta 300 miljardini. “Meid ootab meeletu kasv,” ennustas ta.

Bahl on indialaste suhtes positiivne. Ta toob välja nende nupukuse ja laiad oskused inserivaldkonnas. Samuti lülitub üha enam inimesi digitaalmaailma ning see laiendab nende võimalusi osaleda majanduse ergutamises.

Samuti märkis ta ära indialaste huvi asutada ise ettevõtteid ning millegi uue ja huvitavaga ise välja tulla. Bahl viitas, et järgnevatel aastatel võib Indiast palju põnevat oodata. “Paljud meie meeskonnaliikmed on lahkunud ja ise firma asutanud. Ja nende firmade meeskonnaliikmed asutavad omakorda oma ettevõtte. Me vajame praegu rohkem ettevõtjaid kui karme regulatsioone,” arutles ta.

Hetkel kuum