Mait Kraun • 16. veebruar 2017 kell 16:59

Buffetti äripartner: fondijuhid on väga raskes olukorras

Warren Buffett ja Charlie Munger.  Foto: EPA

Aktiivsed investeerimisfondid on viimase kaheksa aasta jooksul löögi alla sattunud ning Warren Buffetti äripartner Charlie Munger arvab, et olukord ei lõppe niipea, vahendab CNBC.

Aktiivsed fondid, mis valivad aktsiaid eraldi (selle asemel, et indeksisse investeerida) on näidanud viimastel aastatel kehva tootlust. Standard & Poor’s 500 indeksit suutis 2016. aastal ületada vähem kui 20 protsenti fondidest. Investorid suunasid oma raha indeksitesse, peamiselt läbi passiivselt juhitud ETFide.

„Indeksite asi on investeerimismaailma professionaalide jaoks tõeline piin. Neil ei ole peaaegu mitte mingisugust võimalust indeksist paremat tootlust teenida,“ ütles Munger. „Suur osa inimestest hakkab seda eitama ja ma saan sellest aru. Ma ei taha oma surmast ka mõelda.“

Investorid valivad investeerimiseks aina enam madalate teenustasudega ETFe (börsil kaubeldavaid fonde), mis investeerivad laiapõhjalisse indeksisse (näiteks S&P 500 või Nasdaqi indeksid).

Vaid kümme aastat tagasi oli sellistes fondides alla 100 miljardi dollari. Tänaseks on seal aga juba üle 2,7 triljoni dollari varasid.

„See on väga suur probleem ning teie generatsiooni rahahalduritel tekib tõsiseid raskusi,“ ütles Munger. „Mulle küll ei meeldiks triljonit dollarit juhtida ja püüda sellega indekseid ületada. Ma ei usu, et ma saaksin sellega hakkama.“

Hetkel kuum