Pille Ivask • 22 veebruar 2017

Citigroup: naftabarreli hind tõuseb tänavu 70 dollarile

Nafta hind rühib üles.  Foto: Scanpix/Reuters

Citigroupi analüütikud prognoosivad selleks aastaks nafta hinnale tublit tõusu ning usuvad, et barreli hind jõuab 70 dollarile.

Citi analüütik Edward Morse märkis, et lisaks nafta hinnale peaks tõusma ka vase hind. Mõlemal juhul on tema sõnul näha turu tasakaalustumist, mis toob kaasa hinnatõusu.

Citi hinnangul peaks selle aasta esimeses kvartalis jääma nafta hind keskmiselt 55 dollari juurde barrelist, teises kvartalis kerkib hind dollari võrra. Kui neljandas kvartalis peaks musta kulla hind tõusma juba 70 dollarini, siis aasta keskmiseks prognoosib Morse 60-65 dollarit barreli kohta.

Vase kohta märkis Morse, et hinnamuutused on tulekul eeskätt pikaajaliste tarnemuudatuste pärast. Ta märkis, et vaske avastatakse tulevikus üha vähem ning see tähendab, et ka pakkumine langeb. Citi analüütik David Wilson väitis MarketWatchile, et kõige selle tulemusena võib tulevikus näha vase defitsiiti ning see toob kaasa viimaste aastate kiireima hinnaralli.

Morse pole ainus analüütik, kes nafta hinnale tõusu on ennustanud. PRICE Futures Group on teavitanud veelgi julgemast prognoosist, mille põhjal tõuseb USA nafta hind sel aastal 73-le ja Brenti nafta 71 dollarile. “Me ei arva üksnes, et OPECi kärped avaldavad mõju, vaid tänavu suureneb oodatust rohkem ka nafta nõudlus,” märkis analüütik Phil Flynn. “Kildanafta tootmine küll suureneb, ent see ei suuda katta OPECi vähenenud toodangut,” arvas ta.

Praegu jääb nafta hind 56,35 dollarile barreli eest. 

Hetkel kuum