Ekspert: investorite reaalsustaju on kadunud

Kauplemine New Yorgi börsisaalis.  Foto: EPA
Mait Kraun • 25. veebruar 2017 kell 8:15

Struktuursed probleemid, mis sillutasid teed kurikuulsale 1929. aasta Wall Streeti krahhile, on taas ilmavalgust nägemas, arvab investeerimisfirma MBMG Groupi tegevdirektor Paul Gambles.

„Struktuurseid probleeme on palju. Need on sarnased 20date probleemidele ja need on meid praegu tõsiselt ohustama hakanud,“ ütles Gambles sellel nädalal CNBCle.

Gambles tunnistas, et ta on suhteliselt pessimistlik olnud juba 2011. aastast saati, aga turud ongi reaalsusest väga kaugele nihkunud ning varem pole ta oma eluajal sellist olukorda näinud.

Pikaajalised trendid on negatiivsed

„Nüüd on kätte jõudnud aeg, kus me oleme tõsiselt muretsema hakanud, sest faktorid hakkavad peagi suurt mõju avaldama,“ lisas ta.

Gambles hoiatas, et turuosalised keskenduvad minevikku vaadates liiga palju lühiajalisele perioodile (6 või 12 kuud). Pikaajalised trendid on „väga-väga negatiivsed“ ning annavad meile aimu, et tulemas on „surnud kassi põrge“.

Surnud kassi põrkeks (dead cat bounce) nimetatakse ajutist taastumist pikaajalises langusfaasis, mille järel kukkumine jätkub.

„Surnud kass on põrganud juba stratosfääri. See ei tohiks nii olla, sest olukord on fundamentaalnäitajate reaalsusest täiesti eemaldunud,“ nentis Gambles.

Standard & Poor’s 500 indeks on vaid kolme ja poole kuuga tõusnud umbes 11 protsenti. Kiirem tõus algas pärast Donald Trumpi võitu USA presidendivalimistel. Investorid ootavad ja loodavad, et Trump vähendab makse ning alustab fiskaalse stimuleerimisprogrammiga.

Reaalsus jõuab peagi kohale

Gamblesi sõnul on see väga optimistlik vaade tulevikule. „Turud on hindadesse sisse arvestanud, et reflatsioonipoliitika hakkab tööle. Reaalsus jõuab varsti kohale ning pärast seda hakkab puhuma vastutuul,“ ütles ta ning lisas, et aktsiaturud satuvad surve alla tõenäoliselt selle aasta teises pooles. Lähikuudel ei tohiks aga suurt langust tulla.

„Turgude ootused ei saa tõeks, majandus ei hakka kiiresti kasvama,“ ütles Gambles. Ta lisas, et probleemide täpsem ajaline prognoosimine on väga keeruline ja selle tõttu on raske ka turge ajastada.

Gambles ütles, et ta nõustub investeerimisfirma Carmignaci tegevdirektoriga, et „investorid tantsivad praegu vulkaani ümber“. Gambles nentis, et eelmisel aastal oli ta „mures“, aga nüüd on ta „ekstreemselt paranoiline ja ekstreemselt ettevaatlik“.

„See vulkaan saadab välja suuri suitsupahvakaid ning tuhk on mööda nõlva juba alla hakanud veerema. Ma ei ole piisavalt tark, et tee pealt kiiresti eest ära saada. Ma ei tea palju inimesi, kes suudaksid seda teha,“ võttis Gambles oma jutu kokku.

Hetkel kuum