Pille Ivask • 26 veebruar 2017

Saudi Araabiat ähvardab naftakrahh

Khuraisi naftaväli Saudi Araabias  Foto: epa

Saudi Araabia au ja uhkuse, riikliku naftafirma Saudi Aramco IPOni on jäänud aasta ning analüütikud spekuleerivad, et huvi selle vastu saab olema ahtake ja saudid jäävad häbisse.

Saudi Araabia ametlike teadaannete kohaselt on nende naftafirma väärt 2 triljonit dollarit.

Saudid viivad börsile vaid väikese osa Aramcost, 5%, mille väärtus peaks seega olema 100 miljardit dollarit. Analüütikud usuvad, et tegelikult teenivad saudid sellest vaid väikese osa.

Nii olla naftafirmade analüüsile keskendunud Wood Mackenzie teatanud oma klientidele erakirjas, et Saudi Aramco tegelik väärtus jääb ainult 400 miljardi dollari juurde. Šotimaal tegutsev uuringufirma pole sellele siiski ametlikku kinnitust andnud ega soovinud Bloombergile antud küsimust kommenteerida. 

Saudi Aramco kõneisik on omakorda teatnud, et ettevõte ei plaani kommenteerida spekulatsioone IPO kohta.

Saudid isegi kahtlevad

Investorid ja ekspertid on Saudi Aramco puhul kahtleval seisukohal. Teadupärast ei avalda ettevõte oma majandusaruandeid, samuti ei tasu saudide puhul imestada, kui nad enne IPOt teavitavad maksusoodustustest naftakompaniidele, mis peaksid kunstlikult aitama teha ettevõte investoritele atraktiivsemaks. Juhul, kui IPO peaks olema edukas ning minema nii nagu saudid on plaaninud, tähendab see lisaraha riiklikku investeerimisfondi, mida saab seejärel majanduse mitmekesistamiseks kasutada.

Tõsi, kõik eelnev on suure küsimärgiga ning Saudi Araabia anonüümseks jääda soovinud valitsusametnike sõnul on saudid isegi IPO pärast juba mures. Praegusel kujul olla saudide endigi sõnul Aramco väärtus vaid 500 miljardit dollarit. Mõningatel andmeil olla saudid suisa valmiski alandama hinda 1 triljonile dollarile, mis omakorda vähendaks IPO 50 miljardile, millest omakorda saudid võiksid analüütikute sõnul kindlad olla ainult 25 miljardil dollaril.

Nafta ebaselge tulevik

Saudi Aramco paljudelegi edevana tundunud 2 triljonise väärtuse käis eelmise aasta märtsis välja kuningriigi asekroonprints Mohammed bin Salman. Juba siis pööritasid analüütikud silmi ning küsisid, kas tõesti on naftafirma väärtus nõnda kõrge. Peamiselt toodi siis välja kaks probleemi, mis on praegugi väga aktuaalsed.

Esiteks muidugi see, kuivõrd aktiivselt Aramco suudab naftat toota ning kas maailm pikas perspektiivis üldse nõnda palju naftat vajab. Mitmed autotootjad, näiteks Toyota, on teatanud, et tahavad hakata tootma keskkonnasõbralikke autosid ning täielikult loobuda aastaks 2050 sisepõlemismootoritega neljarattalistest.

Teise põhjusena tuuakse välja saudide poliitika ning maksusüsteem. Praeguse seisuga maksab Saudi Aramco riigile 20% käibest ning tasub 85% suurust tulumaksu. See tähendab, et ettevõttel jääb üsna vähe vaba raha, mida võiks investoritele maksta dividendideks.

Mõistagi räägitakse Saudi Aramco puhul ka poliitilistest riskidest. Riiklike naftakompaniide ümber on korruptsioonidraamasid ning sahkerdamist nähtud varemgi, viimase aja näidetest võib tuua kasvõi Brasiilia riikliku naftakompanii Petrobras, milles toimunu üle käib juurdlus siiamaani. Teisalt mõjutavad naftafirmasid ka välised tegurid, näiteks Rosnefti käekäiku on mõjutanud märkimisväärselt Venemaa vastased sanktsioonid.

Allianz Global Investors, mis omab näiteks Exxoni, Shelli ja BP Plc aktsiaid, on kõige selle taustal öelnud, et Saudi Aramco aktsiaid ilmselt osta ei plaani.

“Me oleme üldiselt seisukohal, et kui ettevõte on nii tugevalt riigiga seotud, on see pigem väheatraktiivne investeering,” ütles Allianzi analüütik Rohan Murphy.

Hetkel kuum