Viimase kaheksa kuuga on koobalti hind kahekordistunud. Põhjuseks on efektiivne liitiumaku, kirjutab uudisteagentuur Bloomberg.
- Telefonides kasutatav liitiumioontehnoloogia on Kongos kaevandatava koobalti hinda tõstnud. Foto: EPA
Koobalt on ajaloos olnud pigem vase ja nikli kaevandamise kõrvalprodukt, kuid liitiumioonakude tulekuga on koobalt hinda läinud. Briti-Šveitsi ettevõtte Glencore jaoks, kes on suurimaid koobaltitootjaid, on kätte jõudnud hea aeg. Hiljuti teatas kontsern, et plaanib 2018. aastal tootmist kahekordistada. Kuna liitiumakud on muutunud populaarseks nii telefonides kui ka elektriautodes, siis on nende nõudlus suur.
Samas toob MarketWatch välja, et hinnatõusu põhjus – praegu on ühe naela koobalti hind ligikaudu 23 dollari juures – võib olla varude kogumine. Näiteks on MarketWatchi andmetel ostnud Hiina alates 2014. aastast “märkimisväärsetes kogustes koobaltit”. Kuna selle tõttu on metalli vähemaks jäänud, on ka hind tõusnud.
Suurem osa koobaltist kaevandatakse poliitiliselt ebastabiilses Kongo DVs.
Seotud lood
Eestis seisavad tuhanded lapsed ja pered silmitsi väljakutsetega, mida on raske ette kujutada. Üks väike heategu võib nende elus palju muuta. Sel aastal astus
Wallester – innovaatiline finantstehnoloogia ettevõtte, mida tunnustati hiljuti Eesti edukaima idufirmana – olulise sammu ja asus partneriks MTÜ-le
Naerata Ometi. Selle organisatsiooni eesmärk on tagada, et keegi ei peaks eluraskustega üksi silmitsi seisma.