Liina Laks • 10. märts 2017 kell 12:11

Kakao hind jõudis kolme aasta madalaimale tasemele

Kakaoistandus Elevandiluurannikul.  Foto: EPA

Alates viimase aasta keskpaigast on kakao hind langenud kolmandiku võrra ning suurtootjatel on keeruline aeg, kirjutab uudisteagentuur Bloomberg.

Nafta pole sugugi viimase aja ainus suur langeja. Kakaotonni hind kukkus eile New Yorgi börsil 1924 dollarilt 1909 dollarile. Alates 2016. aasta suvest, mil tonni eest sai rahvusvahelise kakaoorganisatsiooni (ICCO) andmetel ligi 3200 dollarit, on kakao hind teinud läbi järsu kukkumise ning jõudnud oma kolme aasta madalaimale tasemele, kirjutab Bloomberg.

Põhjuseks on liiga hea kliima, mis tekitas kakaotootjatele suured varud, mis nüüd omakorda hinda alla lööb. Agrimoney.com teatel võib langev hind tekitada kakao järele suurema nõudluse, kuid USAs ja Euroopas on nõudlus esialgu samaks jäänud. Kui aga hinnalangus jätkub, võib soodsam hind ka Euroopa lõpp-produktidesse jõuda.

Kakao kukkunud hind rõhub aga Lääne-Aafrika riike, kelle jaoks kakao on oluline sissetulekuallikas. Samal ajal kui sissetulekud vähenevad, peab Elevandiluurannik Bloombergi andmetel uusi kulusid katma. Nii lubas valitsus jaanuaris, et maksab sõduritele ülestõusu mahasurumise eest ligi 20 000 dollarit boonust. Samas teatas Elevandiluuranniku valitsuse kõneisik Bruno Kone, et midagi katastroofilist kakao hinna languses pole.

Hetkel kuum