Saudi Araabia energiaminister teatas, et OPEC ning selle liitlased on valmis pikendama naftatoodangu kärpimise lepingut, et musta kulla hinda maailmaturul tõsta.
- Nafta puurkaev. Foto: EPA
Praegu kehtiva naftaleppe kohaselt on asjaosalised sunnitud tootmist kärpima kuni juunikuuni. Siis saavad lepingu osapooled taas kokku ning arutavad, mida ette võtta.
Saudide energiaminister Khalid Al-Falih nentis, et tootmispiirangud jätkuvad juhul, kui naftavarud on kõrgemad kui viimase viie aasta keskmine. Lisaks mängib rolli ka investorite meelestatud naftaturu osas – kui turud on naftafirmade osas pigem pessimistlikud, on kärbetega jätkamine vajalik, et muuta firmade väljavaated optimistlikumaks. “Me tahame neile saata signaali, et me teeme omalt poolt kõik, mis võimalik, et naftatööstus parema tervise juures oleks ning turg tasakaalustuks,” ütles Al-Falih Bloombergile antud intervjuus.
OPECi liikmed kohtuvad 25. mail, et arutada leppe efektiivsuse ning sellega jätkamise üle. Al-Falih oli praeguse strateegia osas enesekindel.
Seni avaldatud andmetest näib, et Saudi Araabia on naftaleppe täitmise osas kõige kohusetundlikum. Märtsis tootis riik keskmiselt 10,011 miljonit barrelit naftat, mis on isegi vähem kui naftaleppes kirja pandud saudide maksimummäär. Lepingu teised osalised aga vähemasti seni kokkulepetest kinni pidanud pole. OPECisse mitte kuuluv Venemaa on vähendanud naftatootmist vähem kui lubatud. Nii lubas riik päevast toodangut vähendada 558 000 barreli võrra, samas alates oktoobrist praeguseni on see vähenenud ainult 240 000 barreli võrra. Venemaa energiaministri Alexander Novaki sõnul peaks toodangukärped jõudma aprilli lõpuks 300 00 barrelini.
Täna on nafta hind tõusnud veidi, 0,04% võrra, 51,73 dollarini barrelist.
Seotud lood
Lisatud interaktiivne kaart Läänemereriikide tänase olukorraga töötuskindlustussüsteemis
Täna näib mõeldamatu tegutseda ja töötada riigis, kus puudub töötukassa ning töötuskindlustus. Ometi kaheldi veel paar aastakümmet tagasi Eestis sotsiaalsüsteemi rajama asudes selle vajalikkuses sügavalt. Veenmist, et tegu on tõesti olulise asjaga, oli selle algatajatel omajagu.