Indrek Mäe • 20. märts 2017 kell 11:08

Hiina valmistub kaubandussõjaks USAga

Hiina lipp.  Foto: EPA

Hiinlased on asunud Trumpi poolt kehtestavate kaubanduspiirangute hirmus välja töötama vastumeetmeid ning valmistuma halvimaks, sellegipoolest loodetakse USA valitsusega läbi rääkida.

Analüütikud usuvad, et president Donald Trumpi administratsioon võib kehtestada Hiina jaoks olulistele ekspordiartiklitele impordimaksu. Vastukaaluks plaanib Hiina seni USAst ostetud põllumajandustoodete ning käsitöökaupade sisstoomist alternatiivsete pakkujate juurest.

Hiina kaalub ka riigis tegutsevatele USA ettevõtetele tegutsemispiirangute seadmist ning vähendab nende ligipääsu oma teenustesektorile.

„Siin on endiselt ruumi koostööks ja läbirääkimisteks, selle asemel, et vastastikku üksteisega võidelda,“ ütles üks anonüümseks jääda soovinud hiina analüütik Reutersile. „Sellegipoolest on meil olemas plaanid juhuks, kui asjad peaksid hulluks minema,“ lisas ta.

Ka USA riigikassa sekretär Steven Mnuchin ütles eelmisel nädalal, et ei soovi Hiinaga kaubandussõda, kuid rõhutas sellegi poolest vajadust vaadata üle teataud kaubandussuhted.

Analüütikud leiavad ka, et Trumpi võimuses on mõjutada jüaani kurssi. „Kui ta peaks näiteks välja ütlema, et tema meelest Hiina manipuleerib oma valuutaga, siis jüaan ka kukub teravalt.“

Hetkel kuum