Sirje Rank • 31. märts 2017 kell 16:34

Euroala inflatsioon pidurdas tugevalt

Foto: Scanpix/Reuters

Eurostati täna avaldatud esialgsel hinnangul aeglustus eelnenud kuul juba Euroopa Keskpanga soovitud taseme ületanud hinnatõusutempo euroalal märtsis arvatust enam.

See kinnitab Euroopa Keskpanga juhi Mario Draghi väljendatud seisukohta, et keskpanga erakorraliste stiimulite koomale tõmbamiseks on praegu veel vara.

Veebruaris 2%-le kerkinud hinnatõusu tempo aeglustus märtsis 1,5%-le. Ka alusinflatsioon aeglustus oodatust enam, veebruari 0,9 protsendilt 0,7%-le. Osaliselt oli aeglustumine tinginud ülestõusmispühade ajastusest.

Hinnatõusu peamised vedajad on olnud kütuste ja toidukaupade hinnad, majanduse enda kasvujõud, mis suruks ülespoole ka hinnataset, on endiselt nõrk, vahendas agentuur Bloomberg.

Prognoositust enam aeglustus inflatsioon märtsis ka Saksamaal ja Hispaanias, vastavalt 2,2 protsendilt 1,5%-le ning 3 protsendilt 2,1%-le.

Aprillist vähendab Euroopa Keskpank varaostuprogrammi raames toimuvaid igakuiseid tugioste võlakirjaturul 80 miljardilt eurolt 60 miljardile, olles lubanud programmi jätkata vähemalt selle aasta lõpuni.

Euroopa Keskpank vannutab, et ei ole alustanud varaostuprogrammi järk-järgulist lõpetamist. Siiski võib see olla lõpu algus, kui toibuv euroala majanduskasv tugevamalt hoo sisse saab.

Hetkel kuum