Pille Ivask • 10. aprill 2017 kell 6:48

Analüütik: Trumpi aktsiarallit ei põhjustanud Trump

Analüütiku hinnangul ei põhjustanudki Donald Trumpi presidendiks saamine aktsiarallit  Foto: Reuters/Scanpix

Eaton Vance’i investeeringute juht Eddie Perkin leiab, et hiljutist, nii-öelda Trumpi aktsiarallit ei põhjustanud USA uus president, vaid see oli turgude käekäiku silmas pidades niikuinii oodatud.

Kuigi analüütikud seostavad aktsiarallit tavapäraselt Donald Trumpiga ning tema lubatud majandusreformidega, ei ole Perkin selle arutlusega päri. Ta nõustub, et investorid hakkasid otsima valdkondi, mis Trumpi presidendiks saamisest enim võita võiksid, ent nende valdkondade ettevõtete aktsia hinnatõusu põhjus oli hoopis teine.

Perkin arutles, et need valdkonnad olid enne Trumpi presidendiks saamist madalseisus ning neil oli ruumi tõusta. “Kui me vaatame, mida tegid turud aasta esimeses kvartalis, siis tulemused olid tugevad. Inimesed seostavad seda Trumpiga,” ütles Perkin CNBC saates “Futures now”. “Samas kui vaatame, mis aktsiad tõusid, siis on näha, et tegelikult tõusid need aktsiad, mis olid enne teistega võrreldes maha jäänud.”

Pärast Trumpi presidendiks saamist edenesid eeskätt just finantsettevõtete ning materjalitootjate aktsiad. Nüüdseks on see trall aga maha rahunenud – finantsettevõtete aktsiad on Perkini sõnul oma hoo kaotanud ning on sisuliselt samal tasemel mis aasta alguses. Materjalitootjatega on lugu isegi kehvem. See-eest on esile kerkinud meditsiiniettevõtted ning tehnoloogiafirmad. Neist esimene on eeskätt märkimisväärne, kuna käib ju ikka veel kemplus tervishoiureformi üle.   

Perkin sõnab, et eelnevat arvestades võib väita, et tegelikult pole turgude rallit põhjustanud Donald Trumpi presidendiks saamine. Aktsiate tõus oli turu põhinäitajaid vaadates loogiline ning oodatud.

Siiski märkis Perkin, et päris tähtsusetuks Trumpi pidada ei saa. Kui tema maksureform peaks läbi minema, annab see kindlasti turgudele hoogu juurde. Praegustes aktsiaturgude tõusus tema käsi aga mängus pole.

Hetkel kuum