Liina Laks • 11. aprill 2017 kell 6:06

Nafta mahendas Aasia turul pingeid

Vihmavarjuga mees Tokyo börsiindekseid kajastava tabloo ees.  Foto: EPA

Kuigi geopoliitiliselt keeruline olukord valmistas investoritele muret, aitasid tõusnud naftahinnad esialgu Aasia börse, kuid lõpuks kaotati edumaa käest, vahendab uudisteportaal MarketWatch.

Eile tõusis Brenti naftabarreli hind 56 dollarini, täna hommikuks oli see kümne sendi võrra taas kukkunud. Huvitaval kombel peetakse üheks naftahinna tõusu põhjuseks just USA möödundnädalast õhurünnakut Süürias, mille puhul arvatakse, et kui see viitab edasistele sammudele, võib see kaasa tuua tarnetõrkeid. Lisaks tõstab hinda OPECi riikide otsus tootmist vähendada ning ka takistused Liibüa ja Kanada naftatootmises.

Jaapani Nikkei langes 0,4 protsenti. Euro nõrgenes jeeni vastu mulluse novembri tasemele, ligi 117,26 jeenile ning ka dollar tunneb juba pikemat aga jeeni survet. Austraalia S&P/ASX200 tõusis esialgu 0,5 protsenti – just tänu naftakontsernide aktsate heale liikumisele. Shanghai komposiitindeks tõusis esialgu 0,2 protsenti, kuid kaotas lõpuks oma hoo ja oli 0,7 protsendiga languses.

Hongkongi Hang Sengi indeks langes aga peaaegu terve protsendi ja Singapuri Straits Timesi indeks ligi poole protsendi võrra. Selle arengu taga näevad analüütikud investorite muret Põhja-Korea pärast – kui kaugele on nad valmis sõjaliste sammudega minema. See peegeldus ka Lõuna-Korea Kospi indeksis, mis kukkus 0,37 protsenti 2125 punktile. Kospi indeks on juba alates 3.aprillist stabiilses languses.

Olulisim üksiklangeja Aasia börsidel oli aga raud – peaaegu terve protsendi 74,7 dollarile tonni eest. Võrdluseks, veebruaris oli hind 94,86 dollarit. Siin tuuakse põhjusena välja, et investorid ootavad Hiina rahanduspoliitika karmistamist ning arengud Brasiilia kaevandustööstuses.

Regiooni tõusjaks oli taas 0,67 protsendiga India – Sensex jõudis 29 772 punktini.

Hetkel kuum