Liina Laks • 18. aprill 2017 kell 10:29

May tahab Brexiti õnnestumise jaoks erakorralisi valimisi

Suurbritannia peaminister Theresa May  Foto: Scanpix/Reuters

Suurbritannia peaminister Theresa May soovib korraldada Suurbritannias 8. juunil erakorralised valimised, et saada rahvalt otsemandaat Brexiti läbiviimiseks, kirjutab uudisteagentuur Bloomberg.

See tuli paljudele analüütikutele üllatusena, sest May ütles veel enne lihavõtteid, et erakorralised valimised kõne alla ei tule.

Järgmised korralised valimised oleksid Suurbritannias alles 2020. aastal ning Bloombergi analüütikud näevad May sõnade taga soovi rohkem võimu enda kätte konsolideerida. Samuti võib see tähendada, et ta ei saaks Briti alamkojas Brexiti jaoks vajalikku toetust siiski kätte, kui otsuste tegemiseks läheb.

„Westminsteris peaks olema ühtsus, kuid selle asemel on siin lõhe,“ ütles May täna oma pöördumises. „Riik on ühtsemaks muutunud, kuid Westminster mitte,“ nentis ta ning lisas, et lõhe parlamendis võib tähendada, et edukas Brexit on ohus. Analüütikute hinnangul tähendab tema praegune eelis Jeremy Corbyni leiboristide partei ees, et May võib olla üsna kindel selles, et valimistel saab ta veel rohkem toetust ning saaks tuua parlamenti tooridest seadusetegijad, kes siis tema Brexiti-ideede taga seisaksid.

Erakorralisi valimisi takistab 2011. aastal väljaantud seadus, mis näeb ette erakorralisi valimisi vaid kahel juhul: kui kaks kolmandikku alamkojast hääletavad selle poole või siis juhul kui valitust umbusaldatakse ning uus adimistratsioon ei suuda 14 päeva jooksul tööle hakata.

Hetkel kuum