Chris Reiningi karjäär algas plaani kohaselt. „Ma töötasin infotehnoloogia sektoris ja see oli mõnda aega minu unistuste töö,“ ütles praeguseks 38-aastaseks saanud mees CNBC-le.
- Mündid. Foto: PantherMedia/Scanpix
Ta ostis korteri ja BMW ning käis igal nädalal Whole Foodsis poodlemas. „Ma elasin päris head elu. Oma 20date lõpus hakkasin aru saama, et üheksast viieni töötamine ei pruugi õige olla. Kõik oli nagu korduse peal.“
Wisconsinis elav Reining tahtis midagi muud. „Vabadus on see, et ma teen seda, mida ma tahan. Ükskõik, millal,“ ütles ta. „Tahtsin muutusi.“
Reining seadus omale eesmärgi ehitada üles 1 miljoni dollari suurune investeerimisportfell. Eesmärgiks oli see saavutada 35 eluaastaks. Ta alustas tööd selleks, et säästa ja investeerida, mitte töötada ja kulutada. Ta jõudis olukorda, kus ta säästis üle poole oma sissetulekust, jõudis 35-aastaselt miljoni dollarini ning läks ametlikult erru 37-aastaselt.
Automatiseeri oma rahaasjad
Ta ütles, et võti peitub ühes lihtsas harjumuses – ta automatiseeris oma finantsid, selgub Reiningu blogist. See võimaldas rohkem raha ja aega säästa. Samuti muutus elu palju lihtsamaks.
Alusta sellest, et automatiseeris oma säästmine ära ning saada osa sissetulekust otse investeerimiskontole. Reining soovitab investeerida oma kogutuludest vähemalt 10 protsenti. Sama soovitavad ka paljud investeerimisspetsialistid. Tõsi, mida suuremad on summad, seda kiiremini jõuab inimene finantsvabaduseni. Lisaks sellele on varakult ja suurte summadega alustades
liitintressi mõju palju võimsam.
Kui sinu rahaline seis ei luba isegi 10 protsenti säästa, siis alusta veel väiksemalt. Peamine on see, et sa alustad. „Sa võid alguses kõrvale panna näiteks 50 dollarit,“ kirjutab Reining. „Võti on selles, et pensioniks tuleb säästmist alustada, sest saad sellega suurema edumaa kui teised.“
Ära piirdu ainult pensioniks säästmiseks. „Iga kuu sa saad automaatselt maksta ka oma õppelaene, krediitkaardi laenusid ja renti,“ ütles Reining. Olenevalt intressist on krediitkaardi laenude maksmine eriti tõhus, sest seda tehes võid garanteerida omale näiteks 10-15protsendilise tootluse (sa maksad laenu ära ning ei pea intresse maksma, mis võimaldab selle raha endale jätta).
Lisaks sellele saab automaatselt raha kõrvale panna ka näiteks meelerahufondi. Samuti võid automaatselt säästma hakata näiteks kodu või auto ostmiseks. Selleks tuleb teha erinevate kontode vahel ühendus – pane raha ühelt kontolt teisele automaatselt laekuma. Siis läheb raha kohe kogumisfondi ja sul ei ole võimalik seda ära kulutada.
„Ma automatiseerisin oma rahaasjad mitu aastat tagasi ära. Ma ei pea tegema otsuseid, kuhu mu raha läheb või kuhu ta peaks minema. Ma ei pea iga kuu mõtlema, palju ma saan kulutada, kas mul on sääste piisavalt jne,“ ütles Reining.
Sa teed oma elu kergemaks ja sul on ka energiat rohkem, sest sa ei pea nende asjade pärast enam muretsema. Sa ei unusta ühtegi makset ning ei teki kiusatust ühte kuud vahele jätta. Kõige parem on see, et sa saad alustada juba täna.
Seotud lood
Eestis seisavad tuhanded lapsed ja pered silmitsi väljakutsetega, mida on raske ette kujutada. Üks väike heategu võib nende elus palju muuta. Sel aastal astus
Wallester – innovaatiline finantstehnoloogia ettevõtte, mida tunnustati hiljuti Eesti edukaima idufirmana – olulise sammu ja asus partneriks MTÜ-le
Naerata Ometi. Selle organisatsiooni eesmärk on tagada, et keegi ei peaks eluraskustega üksi silmitsi seisma.