Mait Kraun • 21. mai 2017 kell 10:17

Pullid ja karud asuvad võitlusse

Karud.  Foto: EPA

Poliitiline ebakindlus mõjutab ka edaspidi suuresti aktsiaturgusid. See võib kaasa tuua järjekordse „pullide ja karude“ võitluse, kirjutab MarketWatch.

Selle võitluse tulemus ei ole teada, aga analüütikud arvavad, et optimistidel on eelis. Bank of America Merrill Lynchi aktsiastrateeg Savita Subramanian arvab, et USA aktsiaturgudel on ruumi 5-10protsendiliseks languseks. Ta lisas, et taolised langused toimuvad umbes kolm korda aastas.

Tõsi, aktsiaturgude languseks on mitmeid põhjuseid, aga sama palju on põhjuseid ka tõusuks. Globaalne majanduskasv, stimuleerimismeetmed ning USA positiivsed majandusandmed toetavad optimistliku stsenaariumit. Teisalt on murettekitav pullituru (tõusev turg) vanus ning hinnatasemed ja keskpankade püüdlused rahapoliitikat normaliseerida. Lisaks sellele on suurenenud võimendus, ütlevad eksperdid.

Pullid ja karud võitlevad

BMO Private Banki investeeringute juht Jack Ablin seletas täpsemalt, kuidas pullide ja karude võitlus aset leiab. „Võitlus toimub negatiivsete poliitiliste uudiste ja pullide likviidsuse vahel, likviidsusel on eelis. Kõik maailma keskpangad, seal hulgas Föderaalreserv, jätkavad finantsvarade ostmist prinditud raha eest,“ ütles Ablin. „Viimase 12 kuu jooksul on see näitaja lähenenud 2 triljonile dollarile. Kui likviidsus vähenema hakkab, siis me muutume karudeks.“

 

Suurimate keskpankade bilanss.  Foto: Bank of America/MarketWatch

Enne seda nädalat olid USA aktsiaturud tükk aega kitsas kauplemisvahemikus. Kolmapäeval hakkasid turud kiiresti langema, sest selgus, et president Donald Trump küsis toonase FBI juhi James Comey käest, kas ta saaks Venemaaga seotud uurimise ära lõpetada. Nädala lõikes langes Standard & Poor’s 500 indeks 0,4 protsenti. Kolmapäeval kukkusid aktsiad ligi 2 protsenti, mis on viimase aasta suurim langus.

Tehnilise analüüsi ekspert Tom McClellan, kes on McClellan Market Reporti toimetaja, usub, et kolmapäevane langus oli ühekordne sündmus. Ta lisas, et S&P 500 indeks oli kauplemispäeva lõpuks 200 päeva libisevast keskmisest hinnast kõrgemal ning sellisel päeval toimuvad langused tavaliselt ei jätku. 17. mail sulgus indeks 2357 punktil, 200 päeva libisev keskmine oli samal päeval 2255 punkti.

Turud kipuvad languste järel taastuma

Allpool on välja toodud McClellani graafik, kus ta illustreerib viimastel kuudel aktsiaturgudel valitsenud tugevust. Sellelt on näha, et aktsiaturud kipuvad pärast ühepäevaseid müüke uuesti taastuma.

 

McClellani S&P 500 indeksi tehniline analüüs.  Foto: McClellan Market Report

Samal ajal on aga tõenäoline, et ka edaspidi mõjutab finantsturge suuresti Donald Trump, kelle käitumine on tekitanud palju poleemikat.

„Individuaalsete investorite meeleolud on praegu tõesti kehvemaks muutumas ning tundub, et poliitiline hõõrumine jätkub veel väga pikka aega. See pole sugugi ideaalne olukord,“ ütles investeerimisfirma Seaport Global Securities LLC strateeg Richard Hastings.

Eksperdid tõid ka välja, et asi ei ole nii väga Trumpis, vaid selles, kas ta suudab oma lubadused täide viia. President on lubanud maksureformi, infrastruktuuri kulutusi ja regulatsioonide vähendamist, mis on suuresti aidanud ka aktsiaturgudel tõusta.

 „Iga päev, mil me peame tegelema mingite teemade uurimisega, on majandusreformide mõistes kaotatud päev. Turud on ootused hindadesse aga juba sisse arvestanud,“ ütles investeerimisfirma Wedbush Securitiesi aktsiate juht Ian Winer.

Hetkel kuum