Mait Kraun • 24. mai 2017 kell 17:44

El-Erian: Trump ei ole aktsiaturgudel enam tähtsaim faktor

Mohamed El-Erian  Foto: Scanpix/Reuters

Aktsiahinnad on nõnda kiiresti tõusnud, sest valikuid on vähe ning raha on palju, ütles ökonomist Mohamed El-Erian CNBC-le kolmapäeval.

„Trumpi tõus – panustamine sellele, et presidendi poliitika aitab majanduskasvu kiirendada – ei ole enam peamine faktor, mis turge üles viib,“ ütles Allianzi peaökonomist El-Erian.

„See ei ole enam Trumpile panustamine. See on osalt reflatsioonile panustamine, aga suuremalt jaolt likviidsusest tingitud tõus. Seda turgu juhib likviidsus,“ ütles ta.

„Ma olen alahinnanud likviidsuse suurendamise mõjusid. Seda ei ole põhjustanud ainult Föderaalreserv. Sissetulekute ebavõrdsus on tekitanud olukorra, kus tarbimist on vähem ning investeerimiseks vabanevat raha on rohkem,“ lisas ökonomist. „Kasumid on nõnda suured, et börsifirmad jagavad raha investoritele tagasi, mis siis jälle turule läheb.“

El-Eriani arvates oli eelmisel nädalal aktsiaturgude languse järel toimunud kiire taastumise põhjuseks „rikkalik likviidsus“. Möödunud nädala kolmapäeval langesid turud 1,8 protsenti, sest Trumpi kohta avaldati info, et ta olevat FBI juhti mõjutanud Venemaaga seotud uurimist lõpetama.

Ta nentis, et turgudele hästi mõjunud pikajaline lõtv rahapoliitika, mis on investorid riskantsematesse varadesse surunud, võib lõpuks olla negatiivsete tagajärgedega. „Globaalsed keskpangad moonustavad turge ja sunnivad investoreid tegema asju, mida nad hiljem kahetsevad,“ ütles El-Erian.

Hetkel kuum