Mait Kraun • 28. mai 2017 kell 13:11

Apple võib varsti ületada triljoni dollari piiri

Apple  Foto: Bloomberg

Apple’i turuväärtus võib järgmise 18 kuu jooksul tõusta triljoni dollarini, sest iPhone 8 nutitelefonidele oodatakse suurt nõudlust ning ettevõte jätkab aktsiate tagasiostudega, selgub RBC Capitali analüüsist.

Investeerimisfirma analüütik Amid Daryanani tõstis Apple’i aktsia hinnasihti 168 dollarini, mis on praegusest tasemest (153,6 dollarit) peaaegu 10 protsenti kõrgemal. Ühtlasi kordas ta oma ostusoovitust. Varem oli tema hinnasiht 157 dollari juures.

Teisalt näeb Daryanani ka stsenaariumit, kus ettevõtte kasum aktsia kohta tõuseb üle 12 dollari ning aktsia tõuseb 2019. majandusaastaks (see algab Apple’i jaoks 2018. aasta oktoobris) kiiresti 192-195 dollari vahemikku. See oleks praegusest tasemest 25-27 protsenti kõrgemal.

„Me arvame, et aktsiahinna paneb kallinema Apple’i toodete keskmise müügihinna tõus, mille põhjustab eelkõige iPhone 8 väljalase. Sellele aitab kaasa ka toodete arvulise müügi stabiilne kasv,“ kirjutas Daryanani oma klientidele saadetud kirjas.

Daryanani prognoosib, et uue iPhone 8 keskmine müügihind saab olema 800 dollarit. 2017. majandusaastal oli iPhone’ide keskmine müügihind tema hinnangul 666 dollarit.

Oodatav iPhone'ide müügihind ja varasemate aastate müügihind (prognoosid alates 2017)  Foto: RBC Capital Markets

Ta lisas, et kasumimarginaalide kasvule peaks kõrgemad hinnad samuti kaasa aitama. See võiks materjalide ja mälu kulude kasvu ära katta. Lisaks sellele keskendub ettevõte ka tegevuskulude vähendamisele.

Kokku on olemas umbes 5,21 miljardit aktsiad (21. aprilli seisuga), selgub ettevõtte avaldatud andmetest. Kui aktsia tõuseb 192 dollarini, siis tõuseks ettevõtte turuväärtus napilt üle triljoni dollari piiri. 195dollarine hind viiks turuväärtuse 1,02 triljoni dollarini.

Sellel aastal on Apple’i aktsia kallinenud 33 protsenti. Samal ajal on SPDR Technology Select Sector börsil kaubeldav fond (ETF) tõusnud 15 protsenti ja Standard & Poor’s 500 indeks on lisanud 6,9 protsenti.

Daryanani ütles, et aktsiate koguarvu vähendatakse tõenäoliselt 400-500 miljoni aktsia võrra (kuni 2019. majandusaasta lõpuni). Praegu kulutab Apple aktsiate tagasiostude peale iga-aastaselt umbes 35 miljardit dollarit. Tagasiostude tempot võidakse kiirendada, kui ettevõtete maksukoormust vähendatakse – nii nagu USA president Donald Trump on lubanud. Trumpi maksupoliitika peaks ajendama ettevõtteid ka oma välismaa kasumeid USAsse tagasi tooma.

Tagasiostud toetavad kõrgemat hinnataset

„Meie hinnangul tähendab 35 miljardine aktsiate tagasiost kasumi paranemist aktsia kohta (EPS) 1,30-1,35 dollari võrra,“ ütles Daryanani. „Lõpuks arvestame ka välismaalt tagasitoodava rahaga, mis ei ole praegu meie EPSi kasvumudelisse sisse arvestatud. See võib tunduvalt kiirendada aktsiate tagasiostu. Tõsi, me ei arvesta seda siiski oma üle 12dollarisse EPSi stsenaariumisse.“

Praegune analüütikute EPSi (kasum aktsia kotha) konsensus on 2017. majandusaastaks (lõpeb septembris) 8,93 dollarit ning 2018. majandusaastaks 10,44 dollarit.

Aktsiate arvu vähendamine tähendab, et triljoni dollari suuruse turuväärtuse saavutamiseks peaks aktsia rohkem kallinema. See tõstab aga ka kasumit aktsia kohta, mis hakkab kõrgemat hinnataset toetama.

Hetkel kuum