13. juuni 2017 kell 6:45

Soomele terendab kiire majanduskasv

Nordea tõstis üle kahe korra tänavust Soome majanduskasvu prognoosi.  Foto: PantherMedia/Scanpix

Nordea rohkem kui kahekordistas oma selle aasta Soome majanduskasvu prognoosi. Panga hinnangul kasvab Soome majandus oodatavast hulga kiiremini: selle aasta prognoos tõsteti 1,3 protsendilt kolmele protsendile.

Selle aasta prognoosi pani muutma eelkõige kogu maailma hoogne majanduskasv ning Soome enda ekspordimahtude ja sisenõudluse suurenemine. Kui varem ennustati, et Soome majandus kasvab sel aastal 1,3 protsenti, siis nüüd usub Nordea, et 2017. aastal võib oodata isegi 3protsendilist majanduskasvu.

„Korrigeerisime oma prognoosi peamiselt maailmamajanduse parema olukorra tõttu,“ ütles Nordea vanemökonomist Aki Kangasharju. „Samuti toetab Soome majandust lisaks sisetarbimisele tugevalt ka eksport.“

Põhjust oodata suurematki kasvu

Kangasharju hinnangul võis näha Soome kasvunumbrite tugevnemist alates mullusest talvest ning ka aasta esimene kvartal oli Soomel „suurepärane“. Kangasharju nentis, et tegelikult oleks põhjust oodata isegi 3,5protsendilist kasvu, kuid kuna oma prognoosides soovitakse olla konservatiivsed, siis nii suurt numbrit ametlikult siiski välja ei käidud.

Ta lisas, et Soomes kasvab järjest ka palgasurve. „Rootsis ja Saksamaal on palgakasv 2 protsendi ümber, see mõjutab ka Soomet,“ selgitas ta.

Analüütiku hinnangul ohustab Soomet lisaks palgasurvele ka poliitiline risk. Äsja läks põhjanaabrite juures laiali valitsus. "Just nüüd, kui peale pikki pettumuseaastaid hakkas paremini minema, ilmub välja valitsuskriis, mis ohustab Soome prognoosi. Kuigi me ei oota lähiajal suuri turumuudtatusi, tähendab vajalike reformide edasilükkumine ka keskpikas perspektiivis prognooside halvenemist," ütles Nordea peastrateeg Jan von Gerich Talouselämäle.

Lisaks usutakse, et järgnevatel aastatel majanduskasv aeglustub. Seda kusagil 2 protsendini aastas järgmisel aastal ning 2019. aastaks prognoositakse Soomele juba 1protsendilist majanduskasvu.

Suurim üllataja sisetarbimine

Nordea avaldas pressiteates, et neid üllatas enim just sisetarbimise kasv, sest numbrite järgi on soomlaste ostujõud hoopis veidi vähenenud. Positiivse arengu taga näevad analüütikud eelkõige rekordkõrget tarbijate kindlust, säästmise tähtsuse vähendamist ning tööhõive suurenemist. Lisaks jätkasid töötuse numbrid vähenemist, millele omakorda aitasid kaasa ettevõtetes tehtavad investeeringud.

Samal ajal pole panga analüütikute hinnangul suureks eufooriaks põhjust: tulevateks aastateks ennustavad nad siiski majanduskasvu „olulist“ aeglustumist. 2018. aastaks prognoosib Nordea Soomele kahe- ning 2019. aastaks lausa üheprotsendist majanduskasvu. „Nüüd tuleb pea külm hoida,“ soovitab Nordea.

Soome edasist arengut hakkab määrama palkade kasv. Panga hinnangul on oodata, et näiteks Rootsis ja Saksamaal tõusevad palgad sel aastal ligi kaks protsenti, aga Soome sellist tõusu endale lubada ei saaks – muidu kasvab riigi konkurentsivõime liialt aeglaselt.

„Üks aasta kiiret majanduskasvu ei ole piisav, et täita kõiki auke, mis viimase kümnendi jooksul tekkinud on,“ hoiatas Kangasharju.

Eesti ettevõtjad rõõmustavad

AS Toode direktor Aivo Rosenberg ütleb, et kuna ettevõte pidas Soomes edukalt vastu kasvule eelnenud majanduslanguses, oodatakse majanduskasvu ajal tingimusi investeeringute kasvatamiseks ja ettevõtte laiendamiseks.

AS Tallink Grupi juhatuse esimees Janek Stalmeister loodab, et prognoos peab paika. Sellist majanduskasvu on tema sõnul pikalt oodatud ning ta usub, et majanduskasv elavdab nii turismi kui ka kaubavahetust. Stalmeisteri kinnitusel on juba märgata kaubavedude kasvu kiirenemist ettevõtte selle aasta veostatistikast.

Harju Elektri peadirektor Andres Allikmäe ütles, et Nordea majanduskasvu prognoos nende tegevust lähiajal ei muuda - endiselt jätkatakse kasvavate investeeringutega jaotusvõrkudesse. Allikmäe lisas, et prognoos ei mõjuta lähiajal ka ettevõtte kasvu.

Autor: Indrek Mäe, Kauro Tafitšuk

Hetkel kuum