Liina Laks • 29. juuni 2017 kell 9:12

Esimese poolaasta parim investeering: krüptorahad

Bitcoin  Foto: Bloomberg

MarketWatch võttis luubi alla populaarsed aktsiad ja indeksid ning pidi tõdema, et hoolimata viimaste päevade varingust on viimase kuue kuu parimat tootlust pakkunud hoopis krüptorahad.

Börsid on kogu maailmas tänavu järjest uusi rekordeid löönud ning kokkuvõttes on investoritel rõõmustamiseks palju põhjust. S&P500 indeks on tänavu tõusnud 9 protsenti, Dow Jones 8,4 protsenti, Stoxx 600 napilt 6-7 protsenti, Nasdaqi komposiitindeks on tõusnud peaaegu 15 ja ülihoogne Korea Kospi indeks on rallinud ligi 20 protsenti. Ka Tallinna börsiindeks on 6,3 protsenti tõusnud. Kuid indeksid jäävad krüptorahadele tublisti alla.

Krüptorahad on pakkunud sel aastal investoritele kõikidest varadest pea kõige rohkem närvikõdi. Ajal, mil „hirmuhindeks“ VIX on viimase kahe kümnendi madalaimal tasemel ning suurt volatiilsust börsidel ei näe, teevad krüptorahad volatiilusepõua kuhjaga tasa. Hoolimata viimaste päevade „krüptorahavaringust“, mil praegu populaarseim krüptoraha Bitcoin kaotas nädalavahetusel 10 protsenti oma väärtusest, osutusid krüptomündid MarketWatchi andmetel siiski investorite jaoks tulusaimaks investeeringuks. Bitcoin on käesoleva aastaga rallinud ligi 165 protsenti, jõudis vahepeal purustada 3000 dollari piiri ning liigub nüüd 2600 dollari lähistel. Etherumi kasv on olnud veelgi muljetavaldavam: kui veel jaanuaris sai Ethereumi kätte vähem kui 10 dollariga, on tema väärtus tänaseks kasvanud CoinDeski andmetel 309 dollarile. Enne möödunudnädalast krahhi jõudis Ethereumi hind 400 dollari lähistele.

Sellist tootlust pole lihtne järele teha. Üksikaktsiatest jõudis näiteks Tesla rallida käesoleva aastaga ligi 75 protsenti.

Kõikide krüptorahade turuväärtust hindab MarketWatch 104 miljardile dollarile.

Hetkel kuum