Mait Kraun • 3 juuli 2017

OPECi naftatootmine tõusis selle aasta tippu

OPEC on hädas kasvate tootmismahtudega.  Foto: EPA

OPECi naftatootmine tõusis juunis selle aasta kõrgeima tasemeni, sest tootmiskärbete kokkuleppest välja jäänud riigid pumpasid rohkem naftat, vahendab Bloomberg.

OPECi naftakartelli liikmed suurendasid juunis päevast tootmist 260 000 barreli võrra (võrreldes maiga), selgub Bloombergi naftafirmade ja analüütikute küsitlusest ja ettevõtete kaubandusandmetest. Pool sellest kasvust tuli Liibüast ja Nigeeriast, mis on OPECi tootmiskärbete kokkuleppest vabastatud.

OPEC alustas tootmise vähendamisega jaanuaris – selle eesmärk oli vähendada globaalseid varusid ning panna nafta hind kallinema. Mais teatasid naftakartell ja mitmed teised tootjad (näiteks Venemaa), et lepet pikendatakse veel üheksa kuu võrra, sest turul ei ole tasakaalustumist toimunud.

Liibüa ja Nigeeria tootmise kasv ähvardab terve OPECi kärpet aga ära neutraliseerida. Liibüa tootmine on tänaseks jõudnud miljoni barrelini päevas, mis on nelja aasta kõrgeim tase, ütles asjaga kursis olev inimene Bloombergile. Nigeerias on aga naftatootmise katkestused läbi saamas.

OPECi suurim naftatootja – Saudi Araabia – suurendas juunis tootmist 90 000 barreli võrra päevas. Angola ja Araabia Ühendemiraadid tõstsid tootmist 40 000 barreli võrra päevas.

 

 

Hetkel kuum