Indrek Mäe • 7. juuli 2017 kell 12:00

Uued märgid Suurbritannia majanduse nõrgenemisest

Big Ben Londonis  Foto: Scanpix/Reuters

Mitmed täna avaldatud Briti majandusnäitajad võivad sundida Inglise keskpanka baasintressimäärasid samal tasemel hoidma.

Täna avaldatud tulemuste kohaselt vähenesid nii Briti tööstustoodangu, ehituse kui ka kaubavahetuse mahud. Samuti jäid nimetatud näitajad alla analüütikute ootustele ning see luban ennustada, et majanduskasv tervikuna võis teises kvartalis pidurduda. See omakorda lõpetaks spekulatsioonid, just kui kavatseks Inglise keskpank augustis baasintressimäärasid, majanduse jahutamise eesmärgil tõsta.

Tootmismahud on alates Aprillist Suurbritannias vähenenud 0,2 protsendi võrra, seda peamiselt uute autode tootmise vähenemise tõttu. Tööstustoodangu numbrid on Suurbritannias aga 0,1 ning ehitusmahud 1,2 protsendi võrra vähenenud.

Väliskaubandusbilansi defitsiit suurenes aga 3,1 miljardi naela võrra. Kaupade import suurenes seejuures 3,9 ning eksport 0,9 protsenti. Analüütikud on hoiatanuid, et Brexitioht pärsib tugevalt kaupade väljapoole müümist ning seda on täna avaldatud numbritest ka näha. Äsja avaldatud numbrid seavad kahtluse alla ka selle, kas Suurbritannia suudab teises kvartalis näidata oodatud 0,4protsendilist majanduskasvu.

„See lisab tõenäosust baasintressimäärade samale tasemele jäämisele,“ ütles Capital Economicsi analüütik Paul Hollingsworth Bloombergile. „Me peame kindlad olema, et majandus kasvab ning, et meie poliitika seda ei pidurda.“

Hetkel kuum