Pille Ivask • 15. juuli 2017 kell 5:00

Warren Buffetti hea elu 9 soovitust

Berkshire Hathaway juht Warren Buffett.  Foto: Scanpix

Maailma üks rikkamaid inimesi Warren Buffett jagab finantstarkusi, mis on üllatavalt lihtsad ning mida suudab igaüks järgida. Ja pole üldse oluline, kui suur on su sissetulek või kui osavalt sa oskad investeerida.

Ela alla võimete. Warren Buffetti varanduse väärtus küündib 77 miljardi dollari juurde ning ometi elab ta majas, mille ostis 1958. aastal 31 500 dollari eest. Buffett on öelnud: "Ma pole autodest huvitatud ning mu eesmärk pole inimesi kadedaks teha. Ärge ajage segamini elustandardit ning kulutusi elamisele."

Ära raiska aega tühjale-tähjale. Buffett soovitab oma tegevused hoolikalt läbi mõelda ning mõttetutele asjadele aega mitte kulutada. Samuti soovitab ta mõelda, kuidas saaks asjad tehtud sama hästi, ent vähema aja- ja energiakuluga. Nii saadab Buffett igal aastal kirja kõigile oma ettevõtetele, kus kirjutab, missugused olid eelmise aasta suuremad saavutused ning missugust aastat on oodata. Buffett suhtleb kirja teel ning see tähendab omakorda, et tal on rohkem aega muudeks projektideks, mis talle pikas perspektiivis kasu võivad tuua.

Muidugi ei tohi unustada ka seda, et Buffett ei tööta päevad läbi. Tema äripartner Charlie Munger on näiteks avaldanud, et Berkshire Hathaway omanik jätab aega ka enda jaoks. "Vaatan mõnikord ta graafikut ja näen seal juuksuri aega. Näiteks teisipäev on juuksuris käimise päev. Tal on palju aega, et asjade üle mõelda."

Abiellu endast parema inimesega. Buffett on öelnud, et iga inimene peaks kaaslaseks valima kellegi, kes on temast parem ning nõustub temaga kõigis suuremates asjades. Ära püüa oma kaaslast muuta, võta teda sellisena, nagu ta on.

Lihvi oma suhtlemisoskusi. Noorena oli Buffett üsna kehv avalikkuse ees kõneleja ning ei tundnud end publiku ees sugugi mugavalt. Samas ta teadis, et esinemisoskus on edu saavutamise võti. Seega pani ta end kirja avaliku esinemise kursustele ning sai pikapeale üle avaliku esinemise hirmust. Buffett rõhutab nüüd pidevalt, et noored ettevõtjad peaksid kindlasti lihvima oma suhtlemisoskusi.

Tea oma tugevusi ja nõrkusi. Buffett on öelnud, et inimene ei saa ega peagi kõike teadma. Selle asemel võiks igaühel olla kindel ülevaade sellest, mis valdkonnas on ta tugev ning mis vajaks järeleaitamist.

Ära maga maha võimalusi. Kuigi Buffetti nõuanded on sageli konservatiivset laadi, soovitab ta kõigist headest võimalustest kahe käega kinni haarata. "Me ei saa elus just palju asju ära teha, ent kui võimalus avaneb, tuleb seda kasutada. Haara võimalustest kinni, sest vaevalt kukub sulle 500 ideaalset pakkumist sülle," on Buffett öelnud.

Enne investeerimist uuri ettevõtte tausta. Buffett ei tee ühtegi investeerimisotsust uisapäisa ning peab väga oluliseks põhjalikku uurimistööd enne kuskile oma raha panustamist. Alles siis, kui ta on veendunud, et ettevõte võiks saada edukaks, investeerib ta sellesse. Buffetti üks tingimusi ettevõttesse investeerimisel on see, et seda peaks olema lihtne juhtida. Ettevõte, mis on "nõnda lihtne, et isegi loll saab selle juhtimisega hakkama", on väärt investeerimist. Seda isegi siis, kui selle juhtkond paistab silma eeskätt rumalustega.

Ära jookse moega kaasas. Alati on börsil aktsiaid, mis on investorite seas parasjagu populaarsed ning millest räägitakse pea igal sammul. Buffett soovitab investeerida ettevõtetesse, mis suudavad oma edu demonstreerida ka numbrite kaudu.

Tunne elust rõõmu. Buffett rõhutab intervjuudes korduvalt, et ei mõista, miks keegi võtab vastu tööpakkumise üksnes selleks, et elus edasi jõuda. Kuna elu on liiga lühike, soovitab ta teha hoopis seda, mida sa sisimas tõeliselt tahad. Tee asju, mis sulle meeldivad ning võid kindel olla, et ka tulemus ei jää tulemata. Samas, kui sulle su töö ei meeldi, panustad sa sellesse ilmselt vähem. Nii ei edene sa karjääriredelil ja oled lõpuks ka ise õnnetu.

Buffett on öelnud: "Kui inimene teeb ahnuse pärast asju, mida ta ei armasta, siis on see väga kehv viis oma eluga hakkama saada."

Refereeritud väljaannetest Business Insider, Inc ning Barrons.

Hetkel kuum