Tallink on müügis?

Foto: Andras Kralla

Tallink teatas, et otsustas käivitada protsessi "strateegiliste valikute leidmiseks", mis võib tähendada uute suuromanike leidmist seniste asemele.

Tallink Grupi turuväärtus on üle 663 miljoni euro. Kui enda osaluse sooviks müüa Enn Pandi, Ain Hanshcmidti ja Kalev Järvelille investeerimisfirma Infortar, millele kuulub Tallinkist 38%, küündiks tehingu hind üle 250 miljoni euro.

Eestlaste Infortari kõrval on Tallinki suuromanike seas ka finantshiiu Citigroupi erinevate fondidega seotud ettevõtted. Citiga seotud ettevõtted tegid omavahel tehingu alles juuli alguses. Nimelt kuulub Tallinkist 16% firmale nimega Baltic Crusies Holding ning 5,5% firmale nimega Baltic Cruises Investment. Veidi enam kui 2% kuulub fondile, mille täielik kontonimi on Citigroup Venture Capital International Growth Partnership (Employee) II.

Juba varasemast on aga teada, et Baltic Cruises on seotud Citi erakapitalifondi nõustava fondi CVCI Growth Fund II tütarettevõte. Juuli alguses leppisid kõik kolm fondi ka kokku, et müüvad endale kuuluvad aktsiad maha vaid ühiselt ja samadel tingimustel. Kolmele Citigroupiga seotud ettevõttele kuulub ühiselt 23,7% Tallinkist, ühiselt ollakse Infortari järel suurelt teine aktsionär. Turuväärtuse järgi arvutatuna on nende ühise osaluse väärtus 157 miljonit eurot.

Olukorrale lisab vürtsi seegi, et Citigroup on ise firma "strateegiliste valikute" otsingute finantsnõustaja. Täpsemalt juhib protsessi firma Citigroup Global Markets Limited.

Tallinki praegused suuromanikud

Kaalutavad strateegilised valikud peavad teate järgi toetama Tallinki pikaajalist strateegiat ja "võivad olla seotud ettevõttele uute tuumikinvestorite kaasamisega, mis võib kaasa tuua mõnedele olemasolevatele aktsionäridele kuuluvate aktsiate võõrandamise". Lisatud on, et see võib tähendada kas vabatahtlikku või kohustuslikku ülevõtmispakkumist või mingit muud viisi. 

Tallinki aktsia on viimase kuuga tõusnud ligi 6 protsenti. Selline tõus on Tallinki aktsia puhul pigem ebatavaline.

Infortari kaudu Tallinki üks suuromanik Enn Pant on Äripäevale rääkinud, kuidas tal jäi täitmata üks suur unistus – teha Tallinkist Põhja-Euroopa suurim laevafirma, ostes ära ühe Inglismaa suurima laevafirma P&O Ferries. Selle eesmärgi täitmiseks peetud ostuläbirääkimised lõpetas majanduslangus, rääkis Pant intervjuus.

Enn Pant ja Ain Hanschmidt.
Enn Pant ja Ain Hanschmidt.  Foto: Veiko Tõkman
Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt