Indrek Mäe • 31. juuli 2017 kell 11:00

Soolaga taastuvenergiat hoiustama

Google'i emafirma Alphabet.  Foto: EPA

Google’i emafirma Alphabet on käivitanud projekti nimega Malta, mis aitab soola abil paremini taastuvenergiat hoiustada.

Sama uurimislabor, mis käis kümmekond aastat tagasi välja idee isesõitvatest autodest, arendab nüüd süsteemi, mis peaks võimaldama säilitada ka praegu raisku minevat osa taastuvenergiast. Loodav süsteem oleks võimalik paigutada kuhu iganes ning see oleks vastupidavam kui liitiumakud, kirjutab Bloomberg.

Alphabet näeb tehnoloogia väljaarendamisel võimalust triljonite dollarite teenimiseks. 2024. aastaks plaanitakse projekti investeerida ligi 40 miljardit dollarit. Täpsemalt pole siiani leitud viisi, kuidas päikese ja tuule abil saadavat energiahulka täismahus hoiustada ning Californias on esimese poole aastaga läinud seetõttu raisku rohkem kui 300 000 megavatti energiat.

Ainuüksi selle aasta jooksul tahetakse hoiustada 790 megavatti energiat ning seitsme aasta jooksul loodetakse jõuda 45 gigavatini.

Kasutatakse soola

Energia hoiustamiseks ning tootmiseks kasutatakse turbiinides soola ning vedelat süsivesinikku. Vaja läheb ka sooja ja külma õhku. Kuum ja külm õhk panevad kokku puutudes turbiini tööle, mis annab energiat täpselt siis, kui võrk seda vajab.

Sool aitab aga säilitada temperatuuri, mis võimaldab süsteemil energiat hoiustada tunde, kui mitte päevi. Alphabeti hinnangul vastab tehnoloogia taga peituv loogika termodünaamikale, kuid kunst on saavutada õiged temperatuurid, kasutades soodsaid materjale.

Seda, kui kallis uue tehnoloogia jaoks kasutatavad materjalid on, ei avalikustada, kuid analüütikute hinnangul on see mitu korda odavam kui liitiumpatareide tootmine.

Hetkel kuum