Sirje Rank • 31. juuli 2017 kell 6:29

Tehnoloogiahiiud veavad börsirallit

Amazon.  Foto: Scanpix/Reuters

Läinud nädal, mil mitmed suured tehnoloogiafirmad oma teise kvartali majandustulemused avaldasid, tõi turgudele sektori edasiste väljavaadete osas nii kindlust kui ka kõhklusi.

Nädala lõpetasid mitmed suured tehnoloogiafirmad - erandiks Facebook - kerges miinuses. Viimasena suurtest avaldab homme kvartalitulemused Apple.

Tehnoloogiasektori aktsiad on aasta algusest tugevalt rallinud, jõudes hiljuti mööda 1990ndate aastate tehnoloogiamulli tipust. Maailma suurima internetikaubamaja Amazoni juht Jeff Bezos kerkis läinud nädalal korraks isegi maailma rikkaimaks meheks, kui Amazoni aktsia heade tulemuste ootuses neljapäeval rekordilisele 1083,31 dollarile rallis.

Järgnes aga enam kui 4% kukkumine, kui tulemused ootustele ei vastanud. Bezosile kuulub ligi 81 miljonit Amazoni aktsiat ehk ca 17%. Kauplemisnädala lõpetas Amazoni aktsia 1020,04 dollaril ja Bezos Bloombergi miljardäride pingereas tagasi Microsofti kaasasutaja Bill Gates'i järel jälle teisel kohal.

Kasv nõuab lõivu

Märk sai aga maha - esimest korda ületas Amazoni börsiväärtus läinud nädalal 500 miljardi dollari piiri. Enne majandustulemuste avaldamist oli Amazoni aktsia aasta algusest kerkinud ca 40%.

Pettumust valmistas Amazoni kasum, mis kahanes aktsia kohta arvestatult 40 USA sendile. See jäi enam kui poolega analüütikute ootustele alla ning oli vaid neljandik mullu samal ajal teenitud kasumist. Jooksva kvartali kohta andis firma finantsjuht hoiatuse, et esimest korda kahe aasta jooksul võib kvartal lõppeda kahjumiga, kuna käimas on intensiivne investeerimisperiood - vaja on ehitada jaotuskeskusi, ladusid, andmekeskusi, toota filme ja arendada rakendusi.

E-kaubanduse ja pilveteenuste liidrikoha kindlustamine ei tule odavalt. Amazon suudab küll jõudsalt käivet kasvatada, kuid raha investeeritakse firmasse tagasi tegevuse laiendamiseks ja uute töötajate palkamiseks. Viimastel kuudel on palgatud üle 30 000 inimese.  

"Kõrged kulud on Amazoni puhul alati muret tekitanud, kuid üldiselt ei hakka investorid sellest kinni, kuna Amazon investeerib uue kasvu võimalustesse," kommenteeris agentuurile Bloomberg Aegis Capital Corpi analüütik Victor Anthony. Värskeim suur väljakutse on suure USA toidukaupade keti Whole Foods Markets ülesostmine 13,7 miljardi dollariga, üritades ka selles vallas vanad ärimudelid ümber teha.Vähemalt neli analüüsimaja, sealhulgas J.P. Morgan, tõstsid läinud nädalal Amazoni aktsia hinnasihti.

Vähem tulusad klikid

Samuti läinud nädalal tulemused avaldanud Google ja Facebook teatasid mõlemad jõudsast kasumi kasvust, mis on suuresti tingitud nende tugevast turupositsioonist digitaalse reklaami alal. USA 83 miljardi dollari suurusel turul on Google'i turuosa ca 41% ning Facebookil ca 20%.

Google'i emafirma Alphabeti tulud kasvasid aasta baasil 21% 26 miljardile dollarile peamiselt tänu YouTube'ile ja mobiilis tehtud otsingutele. See teeb aktsia kohta 5,01 dollarit, mis ületas analüütikute ootused, kuid mitte piisavalt. Aktsiad reageerisid langusega. Varju heidab, et klikke tuli reklaamidele küll rohkem, kuid igalt klikilt teenis Google 23% vähem kui mullu samal ajal. Ehk tugevat kasvu taganud trendid jätkuvad, kuid kasv tuleb kallima hinnaga. Kasumit tõmbas alla Euroopa Komisjoni määratud 2,7 miljardi dollari suurune hiidtrahv turupositsiooni kuritarvitamise eest, mis ei pruugi jääda viimaseks vägikaikaveoks konkurentsiametnikega.

Facebooki aktsia lõi läinud nädalal 172,85 dollari tasemel uue rekordi. Aasta algusest on aktsia kerkinud üle 49%. Tulemused olid üle analüütikute ootuste. Kasum kasvas mullusega võrreldes 71% 1,32 dollarile aktsia kohta oodatud 1,13 dollari asemel.

Reklaamilimiit piirab hoogu

Tulud kasvasid 45%, kuid samas andis Facebook hoiatuse, et kasvuhoogu hakkab maha võtma limiit, mis ei lase esmakordselt kahe miljardi kasutaja piiri ületanud sotsiaalvõrgustikul uudistevoogu lõpmatuseni reklaame lisada. Ehk peamine rahamasin võtab hoogu maha. Investoreid see esialgu ei heidutanud. Sest kasutajaid tuleb juurde, reklaami hinnad tõusevad ning fotode jagamise rakendus Instagram ning sõnumivahetuskanalid WhatsApp ja Messenger on hakanud rohkem raha sisse tooma.

JP Morgani analüütik Doug Anmuth kiidab Facebooki võimet edukalt ühitada suur mastaap, kiire kasv ja kasumlikkus. Analüütik tõstis hinnasihi 182 dollarilt 210 dollarile.

Washington Post kirjutas samas, et reklaamiandjad on juba hakanud nõudma alternatiivseid kanaleid, et need kaks sedavõrd ei domineeriks. Ja osa analüütikuid hindab, et nende kahe firma võim reklaamiturul hakkab lage saavutama. Lisaks maadleb Facebook süüdistustega, et kanal aitab levitada libauudiseid.

Apple'i ootuses

Külm dušš tuli investoritele aga USA presidendi Donald Trumpi lemmikkanalist Twitterist, kui võtta pilti ka üks väiksem tegija. Miniblogi pole kvartaliga kasutajaid juurde saanud, mis viis aktsia neljapäeval järsule langusele. "Facebookil on 70 miljonit uut kasutajat ja sul pole ühtegi. See pole retsept aktsia jaoks, mida sa osta tahaksid," kommenteeris Aegis Capitali analüütik Victor Anthony uudistekanalis CNBC.

Twitteri kasum aktsia kohta oli 12 senti, mis oli üle analüütikute oodatud 5 sendi.

Homme tulevad viimase suure tehnoloogiafirma Apple'i tulemused. Apple'i aktsia on aasta algusest kerkinud ligi 30%, olles viimased päevad kerges languses.

Kas tehnoloogiasektori tõus hakkab lage saavutama? Agentuuri Bloomberg koondatud analüütikud soovitavad suuremate tegijate puhul ülekaalukalt osta.

Hetkel kuum