Artur Erik Lindmaa • 2. august 2017 kell 10:00

Lühikeseks müüjad noolivad Hiina miljardäri

Sunac  Foto: Reuters/Scanpix

Hiina miljardäri Sun Hongbini vara on aastaga paisunud kolmekordseks tänu tema ettevõtte Sunac Holdingsi aktsia 196,12% tõusule. Tõusule vaatamata näevad lühikeseks müüjad rasvast sihtmärki, kirjutab Bloomberg.

Hiina miljardäri, kelle värvikasse karjääri mahuvad nii vangistus kui ka ettevõtete sundmüügid, on sihikule võtnud riskifondid ja langusele panustavad spekulandid. Suni vara kasvas tänavu 5,1 miljardi dollarini pärast seda, kui tema kinnisvarafirma Sunac China Holdings Ltd hakkas märkimisväärselt rallima.

Sunacis näevad lühikeseks müüjad ideaalset näidet selle kohta, mis vaevab Hiina majandust laiemalt: palju investeeringuid finantsvõimenduste pealt. Kuigi mõned kõrge lennuga konkurendid on pidanud oma ambitsioone ja ohjeldamatut laenamist kärpima, jätkab Sunac investeerimist. Ettevõte on suurendanud finantsvõimendusi, et osta kõike, alates hätta sattunud kinnisvaraarendustest kuni Dalian Wanda Groupi lõbustuspargiärini. Ka omandasid nad 2,2 miljardi dollarilise osaluse rahahädas Hiina meedia- ja tehnoloogiakonglomeraadis LeEco.

Kui Hiina investoreid rõõmustavad Sunaci tehingud ja kasv, siis lühikeseks müüjad hoiavad silma peal ettevõtte paisunud võlakohustustel. Lisaks on Sun 84% oma aktsiatest tagatiseks andnud. See on potentsiaalne probleem, kui aktsia hind peaks langema nii madalale, et esitatakse lisatagatisnõue.

FG Alpha Managementi investeeringute juhi Dan Davidi sõnul on murekohaks Sunaci finantsstabiilsus ja finantsvõimendused pärast Wanda ja LeEco tehingut. Samas karmistavad Hiina pangad rahanduspoliitikat ning piiravad laenude väljaandmist erafirmadele. David teatas, et praegu ta ei panusta veel Sunaci vastu, kuid jälgib ettevõtet hoolikalt.

Kolmapäeval langes Sunaci aktsia Hongkongi börsil 4,98%. Ettevõte teatas täna hommikul uute võlakirjade väljalaskmisest, et refinantseerida võlga. Võlakirjade koguväärtus võib olla ligi miljard dollarit, märgib Bloomberg.

IHS Markiti andmetel on ligi 15,1% kõikidest avalikult kaubeldavatest aktsiatest lühikeseks müüdud. Mitmed analüütikud ootavad järgmise aasta jooksul aktsia 37protsendilist langust – see on kõige negatiivsem prognoos sellele Hongkongi börsil kaubeldavale aktsiatele.

Sunaci vastu panustamine pole aga kindel investeering, kirjutab Bloomberg. Lühikeseks müüjad said valusa kogemuse võlgades maadleva Hiina Evergrande Groupi aktsiatega. Maist alates on selle Sunaci konkurendi aktsia tõusnud 170%, õgides investorite lühikesi positsioone – veel paar kuud tagasi kahekordistasid paljud investorid selles oma investeeringuid.

Tundub, et Sunac Holdings kasutab sarnast äristrateegiat, mis tekitas Suni eelmisele firmale Sunco Groupile paksu pahandust. 2003. aastal suurendas Sunco aktiivselt ehitusprojekte ja kinnisvaraarendusi, mille finantseerimiseks võeti rohkelt laenu. Järgmisele aastal rakendas Hiina Rahvapank kokkuhoiumeetmeid, mis viisid turu langusesse ning tõid ettevõttele võlakohustuste täitmise raskusi. Hiljem tükeldati Sunco ärid ning müüdi maha.

Täna, pärast 4,98protsendilist langust, sulgus Sunac Holdingsi aktsia 19,18 Hongkongi dollari peal.

Hetkel kuum