Äripäev • 2. august 2017 kell 13:24

Venemaa reformib pangandust

krüptoraha ethereum  Foto: Shutterstock

Venemaa suurimate pankade konsortsium soovib kasutusele võtta blockchain-tehnoloogia, et ravida oma majandust toorainete sõltuvusest, kirjutab Bloomberg.

Suurpangad, seal hulgas Sberbank ja VTB, on pööranud oma silmad gaasile. Nimelt on gaas virtuaalse ühiku nimi, mida kasutatakse maailma ühe suurima krüptoraha ethereumi blockchain'i tehnoloogias. Pangad loodavad, et uue tehnoloogia kasutuselevõtt aitaks pankadel sooritada makseid kiiremini ja turvalisemalt ning aitaks reformida finantsvaldkonda, mis tõstaks Venemaa maailmas esiplaanile.

Kaks kuud pärast Putini ja ethereumi looja kohtumist on pangad arendanud blockchain'i põhjal hajutatud ledger-tarkvara Masterchaini, mis kasutab modifitseeritud ethereumi protokolli, mis vastab siseriiklikele turvastandarditele.

Analüütik Vyacheslav Putilovsky sõnul pole Venemaa pangandussektor arenenud. Ta lisas, et uue tehnoloogia kasutuselevõtuga loodavad suurpangad jõuda järele oma lääne konkurentidele ning ehk isegi neid edestada.

Blockchain'i tehnoloogia on krüptorahade alustala, mida kasutatakse tehingute kinnitamiseks ja salvestamiseks. Samuti on võimalik tehnoloogiat kasutada, et kinnitada lepinguid ja intellektuaalse omandi õigust. Sellised tarkvarad võivad ümber kujundada globaalseid finantssüsteeme ning ka teisi sektoreid, kirjutab Bloomberg.

Viies hüpoteegitunnistuste registri pidamise üle uuele hajutatud ledger-süsteemile, aitaks see pankadel vähendada kulutusi kuni 80%. Uuringu kohaselt, kus osalesid Bank Otkritie FC, Alfa Bank ja TCS Group Holdings, aitaks see kiirendada äritegevust, jättes ära vahendajajad, nagu näiteks notarid. Pangad soovivad alustada süsteemi kasutamist ärieesmärgil 2018. aastal.

Praegu gaasiks kutsutavat virtuaalvaluutat plaanitakse tarvitada kasutajate ja kolmandatest osapooltest kaevandajate premeerimiseks, kes tehinguid läbi Masterchaini valideerivad, seisab projektis. „Gaas“ on abstraktne ühik, millega mõõdetakse, kui palju ressursse läheb vaja ühe tehingu tegemiseks ja ledger'is registreerimiseks. Masterchain, mis on detsentraliseeritud plokiahela ledger, vajab tehingute valideerimiseks arvutusmahtu. „Gaasi“ kasutatakse krüptorahandusringkondades pigem eetri (Ethereumi) hüüdnimena.

Venemaa keskpank on juba kasutusele võtnud ethereumi baasil töötava blockchain'i piloodi, mis vahendab internetimakseid ning kinnitab klientide andmeid laenajaga. Samuti saaks pangad kasutada Masterchaini, et ligi pääseda üksteise mustas nimekirjas olevatele klientidele, et vähendada pettust ning kulutusi.

Hoolimata blockchain-tehnoloogia kasutuselevõtust, pole siiani mida teada Venemaa valitsuse vaate kohta krüptorahadest.

Hetkel kuum