Mait Kraun • 12. september 2017
Jaga lugu:

Goldman: languse hirm sööb selle ohtu

New Yorgi börs.  Foto: Bloomberg

Aktsiaturgude märkimisväärse hinnalanguse tõenäosus on küllaltki väike, sest investorid kardavad, et see võib saabuda, teatasid Goldman Sachsi analüütikud.

Paljud analüütikud ja eksperdid on viimasel ajal teatanud, et korrektsioonioht aktsiaturgudel on kasvanud, sest seda ei ole juba pikalt ette tulnud. Standard & Poor’s 500 indeks on juba 14 kuud tõusnud nõnda, et sisse pole sattunud ühtegi 5protsendilist langust. 10protsendilise languseta on indeks kallinenud juba 19 kuud. Korrektsiooniks peetaksegi 10protsendilist langust, vahendab CNBC.

Goldmani analüütikud arvavad, et niipea tõus otsa ei saa. Peamise faktorina tõi investeerimispank välja asjaolu, et investorid on nüüd kartlikud ning eufooriat, mille järel aktsiaturgude tõus tavaliselt järsult languseks pöördub, ei ole.

„Investorid on täna kuskil optimismi ja pessimismi vahepeal,“ ütles Goldmani USA aktsiaturgude peastrateeg David Kostin. „Väsinud pullid on ehk hea sõnapaar, millega praegust investorite meeleolu kirjeldada.“

Kostini S&P 500 indeksi aastalõpu hinnasiht on küll 2400 dollarit (praegusest tasemest 2,5 protsenti madalamal), aga ta ei usu, et tänavu oleks suurt hinnalangust oodata. Investorid mursetsevad eelkõige madala volatiilsuse, kõrgete hinnatasemete, majandustsükli vanuse, Föderaalreservi intresside tõstmise, võlakirjade tootluse languse ja poliitilise ebakindluse pärast.

Kostini sõnul on ebatõenäoline, et need faktorid turul korrektsiooni tekitaks, sest turud on rahunenud ja tarbimiskulutused kasvavad. Teises kvartalis moodustasid tarbimiskulutused 69 protsenti Ühendriikide SKP-st.

Tõesti, jaeinvestorid on aktsiaturgude pärast mures, selgub Ameerika Erainvestorite Assotsiatsiooni küsitlusest. Tõusutendents (bullishness) ulatub vaid 29,3protsendini, mis on pikaajalisest keskmisest (38,5 protsenti) tunduvalt madalam. Karude osakaal on 35,7 protsenti, mis on pikaajalisest keskmisest (30,5 protsenti) kõrgem. Neutraalse meeleolu protsent on 35.

Bank of America Merrill Lynchi andmetest selgub, et investeerimisfondid on USA aktsiatest tänavu välja viinud 81,1 miljardit dollarit.

Jaga lugu:
Hetkel kuum