Investor Toomas: Apple tegi tünga

13. september 2017, 16:15
Apple.
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20170913/BORS/170919821/AR/0/AR-170919821.jpg
Ainult tellijale

Mis mu prognoosidesse puutub, siis need on Apple mitu korda põrmustanud.

Üleeile tõmbas Apple'i juht lina uuelt mudelilt… ja aktsia komistas pisut. Aga mitte seetõttu, et uus mudel oleks vilets olnud. Meenutab välimuselt klaasitükki ja liitreaalsuse vidinatega varustatult võib sellest kujuneda uue ajastu algus. Investorid avaldasid nördimust hoopis selle üle, et telefoni nii kaua ootama peavad. Müük läheb tehniliste viperuste tõttu lahti alles novembris.

Õunafirmast on mu portfellis saanud kuri meeldetuletus, et ennatlikke otsuseid ei tasu teha ja tehnoloogias võib ka luuavarrest pauk tulla. Soetasin Apple'i aktsiad portfelli esimest korda kahes jaos 2012. aastal, mil see maksis ligikaudu 56 dollarit. Võtsin 30 tükki. 2014. aastal toimus aktsia-split 1:7, mis kergitas portfelli 210 aktsia peale. Lasin tal esialgu rahus olla.

Nagu iga uus asi, tekitas Apple ka minus vaimustust. Haip oli suur, telefon kallis, aga kõigile ta meeldis. Samal ajal ronis mälusoppidest välja Nokia, mis samuti kõigile meeldis, aga mis juhtpositsiooni käest mängis ja väledamad konkurendid mööda lasi.

Siinkohal on mul hea meel, et kõik mu aktsiamõtted  mustvalgel kirjas on. Nii on hea vaadata, mida kõike ma Apple'i kohta arvanud olen ja mis mu prognoosides pihta ja mis mööda läks. Esiteks saan niimoodi oma mõtteprotsessi kontrollida ja vaadata, milliste faktorite peale ma liiga optimistlikult või pessimistlikult reageerinud olen. Teiseks annab see võimaluse testida, kas olen ettevõtte arengust õigesti aru saanud. Ehk erutusin liialt mingi näitaja peale, mis antud ettevõtte juures tegelikult mingit rolli ei mängi?

Näpp läks vara päästikule

Apple'i uue mudeli valguses pühkisin tolmu vanadelt lugudelt. Selgus, et kui Apple oleks naine, siis saaks mu investoriteekonnast hea romantilise komöödia: küll kallan talle suppi sülle, küll teen skandaali olematute armukeste pärast.

Õigus on investeerimispsühholoogidel, kes ütlevad, et ega rahulolu kaua kesta. Juba ülejärgmise aasta suvel pärast ostmist hakkasin nihelema. Apple avaldas majandustulemused, taas olid need nigelad – kukkus kõik, mis kukkuda sai: käive, kasum, marginaal, Hiina müük, aga investorid panustasid õuna edule ja aktsia rallis 6 protsenti. Otsustasin, et kui nüüd enam kui 100 dollariga müüdud saab, siis on hästi saadud. Parseldasingi 70 aktsiat maha hinnaga 103,87 dollarit tükk, võtsin 3300 eurot kasumit ja olin endaga rahul.

Kuid juba selle aasta alguses läksin uut rahuloludoosi püüdma. Kartsin kriisi ja arvasin, et ega see Apple enam 130 dollarile tõuse. Müüsin 46 aktsiat 118,39 dollarit tükk ja olin endaga rahul.

Seda otsust on mul selle aasta jooksul veel kibedalt kahetseda tulnud. Vähe sellest, et õun on tõusnud 130 dollarile, on aktsia sel aastal 30 protsenti rallinud, võtnud 160 dollari piiri ja purustanud mu kõhklused kontserni arenguvõimelisuse osas. Olen Apple'it oma kihutuskirjades nuhelnud kui liialt telefonile panustavat ettevõtet, aga nüüd tegutseb kontsern edukalt liitreaalsuse vallas, on ära ostnud hulga innovatiivseid ettevõtteid alates Soome unesensorite ja Saksa silmasensori-valmistatajatest… Ning ei tasu unustada, et kontsern supleb rahas nii nagu vähesed ettevõtted seda praegu enda kohta öelda saavad – vaba raha on tal ligikaudu 260 miljardi dollari jagu.

Praeguseks on mul järel 94 Apple'i aktsiat. Nende edasisest käekäigust annavad aimu uue telefoni müük ja peagi avaldatavad uue kvartali majandustulemused.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
13. September 2017, 16:18

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing