Lauri Teder • 26. september 2017 • 1 min
Jaga lugu:

Jaapani suurpangad loovad oma krüptoraha

Foto: EPA

Jaapani pangad kavatsevad käivitada J Coini-nimelise krüptovaluuta, et astuda vastu riigis hiljuti tegevust alustanud Alipay mobiilimaksete süsteemile, kirjutab CNBC.

Nutirakenduse kaudu toimuvaid makseid võimaldav J Coin on saanud juba ka Jaapani keskpanga ning finantsjärelevalveasutuse heakskiidu.

Krüptoraha ja jeeni vaheline suhe on üks ühele. Maksete eest tasu ei nõuta, samas saavad pangad tänu teenuse vahendamisele koguda teavet klientide tarbimisharjumuste kohta.

"Arvan, et see elektrooniline raha on hulga etem kui [krediit- ja deebet]kaardid, sest nende puhul peab pood teatud tasu maksma," rääkis valuuta ühe peamise eestvedaja, Mizuho Financial Groupi juht Yasuhiro Sato väljaandele Financial Times.

J Coin kavatsetakse käiku lasta 2020. aasta Tokyo olümpiamängudel, mil riiki saabub tuhandeid turiste.

Mitmed Jaapani suurpangad on avaldanud kohalikule valitsusele ja asutustele survet seoses Hiina ettevõttele Alibaba kuuluva Alipay makseteenuse laienemisega saareriiki. Nende sõnul satuvad Jaapani kodanike andmed seetõttu Hiinasse.

Lisaks hiinlaste mõjuvõimu vähendamisele aitab J Coin võõrutada jaapanlasi ka sularaha kasutamisest. Praegu toimub tervelt 70% sealsetest tehingutest sularahas, sellal kui teiste arenenud maade puhul on see osakaal kõigest 30%.

Pankade arvutuste kohaselt säästaks J Coin Jaapani majandusele 10 miljardit jeeni erinevate teenus- ja vahendustasude arvelt.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt