• Jaga lugu:

  Börsihai esimene nädal: liidrid rebivad eest

  Mängu võitja koos kaaslasega lennutab Äripäev üheskoos LHVga järgmise aasta mais USAsse maailma edukaima investori Warren Buffetti juhitud Berkshire Hathaway aktsionäride koosolekule.Foto: Anti Veermaa

  Äripäeva ja LHV koostöös korraldatav aktsiamäng "Börsihai vs. investor Toomas" on vaid nädala käinud, kuid juba on liidrid teistelt tugevalt eest rebinud. Millised aktsiad on sellise edu toonud?

  Pärast esimest nädalat on investor Toomas jäänud alla ligikaudu sajale mängijale. Standard & Poors 500 indeksifond (SPY) on selle ajaga tõusnud 1,25 protsenti. Toomase portfell tõusis selle ajaga napilt 0,95 protsenti. Arvestades, et Toomas pole vahepeal strateegiat ega aktsiapakki muutnud, pole tulemus sugugi paha: tahapoole jääb sellest ligikaudu viissada mängijat.
  LHV maakler Sander Pikkel, kes mängustatistikat koostab, ütles, et seni on edukaim strateegia olnud minna all-in ühte väärtpaberisse, peamiselt tehnoloogiasektoris. "Kas see ka pikas plaanis edu tagab, on raske öelda. On näha, et esimesed viis hakkavad eest ära minema ja on suutnud üsna suured vahed sisse teha. Muus osas on üsna võrdselt jaotunud plussis portfellid, rahas istujad ja miinuses portfellid," rääkis ta. "Nii pika mängu puhul võib rahas istumine ja õigel hetkel ostmine olla üsna hea strateegia,“ märkis Pikkel.
  Paljud on kurtnud, et mäng on hambutu: pole lühikeseks müümist, pole võimendust ja kaubelda saab vaid üsna turvaliste S&P 500 indeksisse kuuluvate aktsiatega (ja veel käputäie instrumentidega). Tõenäosus, et mõni firma poole aastaga, mil mäng kestab, pankrotti läheb, on üsna vähetõenäoline. Kus on risk, mille pealt teenida annaks? Kuid seekord peitubki mängu võlu selles, et saab strateegiaga konkurentidele ära teha. See on justkui kaardimäng, kus kõikidel on käes sama pakk ja jokkerid on välja korjatud. Sellegipoolest võib võita nii suurelt, et see tõmbab konkurentidel vaiba alt.
  Esikoha tõid teadmised
  Konkurentidel on vaiba alt tõmmanud mängu praegune liider Aivar Õepa, kes tegi väga julge panuse ravimifirma Mylan NV peale. Too firma oli pikalt-pikalt oodanud USA järelvalveametilt heakskiitu uuele multiskleroosiravimile. Kui heakskiit kolmapäeval saabus, rebis aktsia ligi 32 dollarilt püstloodis 38 dollari peale. Tõus: 16,2 protsenti. See tõi Õepale hoobilt ligi 50 000 eurot ja esikoha, kust keegi teda siiani  tõugata pole suutnud.
  „Börsihai reglement ei jätnud mulle teist võimalust,“ ütles Õepa ise oma tugeva stardi kohta. Ta sõnas, et panustabki tavaliselt biotehnoloogia- ja meditsiinisektorisse. Sedalaadi ettevõtteid on aga S&P 500s vähe – ja veel vähem oli tema sõnul selliseid, millel on suur võimalus tõusta. Nii jäigi üle Mylan.
  „Aga see on alles esimene nädal. Mulle hingavad siin kuklasse sellised kauplejad nagu Marat ja Hanschmidt,“ nentis Õepa, viidates aktsiamängu kahekordsele võitjale Marat Kasparovile ning eelmise aasta esikohta kaitsma tulnud Ardo Hanschmidtile.
  Vanad tuttavad domineerivad 
  Eesti investorite lemmikud on esimese kauplemisnädalaga juba välja kujunenud. Kõige rohkem on portfelli rabatud Apple'i aktsiat: neid on tervelt 80 portfellis.
  Rahaliselt vaadatuna on mängijate portfellis enim USA kiibitootja Nvidia aktsiaid. Sellele sekundeerivad Tesla ja Navient Corp, viimast leiab küll vaid 34 portfellis ja sellega on läinud kehvasti, sest ettevõte oli üks möödunud nädala suurimaid kaotajaid.
  Navienti aktsiad vajusid pärast seda, kui Pennsylvania osariigi peaprokurör esitas õppelaene pakkuva firma vastu hagi. Süüdistus? Röövellikult kõrge protsendiga laenude väljastamine madala õppetasemega ülikoolides tudeerivatele õpilastele. Aktsia kaotas hoobilt ligikaudu 15 protsenti väärtusest. Langusele pole see tänasekski korralikku pidurit peale saanud.
  Paljud on portfelli võtnud tehnoloogiaaktsiad AMD (Advanced Micro Devices) ja Micron Technologies, rääkimata vanadest tuttavatest nagu Amazon või Facebook.
  Müügi poolelt on mängijad üles leidnud õlletootja Constellation Brandsi (STZ), Netflixi ja Chesapeake Energy.

  Börsihai vs. investor Toomas“ mängust osa võtmiseks tuleb minna lehele www.lhv.ee/hai ning portfell ära registreerida.

  Portfelli registreerimisel võib ära märkida ka oma töökoha, kooli või sõpruskonna, et lihtsustada võistluskäigu jälgimist selle liikmete vahel. Portfelle saab registreerida veel sellel nädalal.

  Allikas: Äripäev

  Tulemuste hooaeg lööb kaardid segi
  Börsihai parimad on konkurendid juba mitmekümne tuhandega maha raputanud, aga ei tasu meelt heita, sest mäng alles algas ja poole aastaga võib aktsiatega nii mõndagi juhtuda.
  Esimene võimalus liidritele järele võtta on algav tulemuste teatamise hooaeg. Kas Apple suudab uue iPhone'i leigest vastuvõtust üle saada? Kas Tesla põletab vähem raha? Kas mõni meditsiinifirma murrab vähiravimiga läbi? Kas keemiakompanii on saanud kaela  kuluka kohtuvaidluse? Mida teeb ettevõtetele Donald Trumpi maksureform? 
  Kõige olulisem küsimus: mida teevad investorid ise? Turg, mis sel aastal on ebahuvitavalt üles roninud, on paljud investorid ahastusse ajanud. Nüüd ei rahulda enam lihtsalt hea, vaid ainult suurepärane tulemus – see võib aktsia langema panna ja siin saab nõrkust ära kasutada. Või vastupidi, aktsia suur tõus lubab erakordse kasumi välja tõmmata.
  Et konkurentide ees mitte häbisse jääda, olen ka mina pilgu USA indeksite poole pööranud ja kavatsen tulemuste hooajal toimuvat kullipilguga jälgida. Tõele au andes ei suuda ma rahuliku südamega pealt vaadata, kuidas Õepa Mylaniga jackpot'i võttis. Koostan ostunimekirja ja hoian näppu päästikul.
  Kõigil mängijatel soovitan jälgida börsiuudiste uudistevoogu ning vaadata näiteks finviz.comi häid – ja mis peamine, tasuta – analüüsitööriistu.
  Üks on kindel: vaevalt praegune seis Börsihai mängus püsima jääb. Hea ostukoht võib tekitada hetkega uue liidri, kes siis juba kevadel vanameistri Warren Buffettiga USAs kätt suruda saab.

  Eesti kõigi aegade pikim ja suurima auhinnafondiga aktsiamäng võimaldab mängijatel investeerida USA börsidel virtuaalselt.

  Mäng kestab ajavahemikul 2. oktoober 2017 kuni 23. märts 2018 (kaasa arvatud). Mängija eesmärk on investeerides saavutada oma portfelli maksimaalne väärtus.

  Turuväärtuselt esimese portfelli omanikule on auhinnaks kutse kahele maailma edukaima investori Warren Buffetti juhitud Berkshire Hathaway aktsionäride koosolekule Omahas (koos majutuse ja päevarahaga), ajalehe Äripäev (või Delovõje Vedomosti) aastatellimus ja investeerimisalane raamat.

  Turuväärtuselt teise portfelli omanikule on auhinnaks võiduraha 3000 eurot, ajalehe Äripäev (või Delovõje Vedomosti) kuue kuu tellimus ja investeerimisalane raamat.

  Turuväärtuselt kolmanda portfelli omanikule on auhinnaks võiduraha 2000 eurot, ajalehe Äripäev (või Delovõje Vedomosti) kolme kuu tellimus ja investeerimisalane raamat.

  Allikas: Äripäev

   
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum

Kaamose tegevjuht: Lätis (veel) buumi ei ole
Läti kinnisvaraturu viimaste aastate kasvutempo pole küll selline nagu Eestis, aga see-eest tugeva kasvupotentsiaaliga, nendib kolm aastat lõunanaabrite turul tegutsenud Kaamos Kinnisvara värske tegevjuht Taimo Murer.
Läti kinnisvaraturu viimaste aastate kasvutempo pole küll selline nagu Eestis, aga see-eest tugeva kasvupotentsiaaliga, nendib kolm aastat lõunanaabrite turul tegutsenud Kaamos Kinnisvara värske tegevjuht Taimo Murer.
Ekspress Grupp pikendas finantsjuhi volitusi
Ekspress Grupi nõukogu otsusega pikendati juhatuse liikme ning finantsjuhi Signe Kukini volitusi kuni 2024. aasta lõpuni, teatas ettevõte börsile.
Ekspress Grupi nõukogu otsusega pikendati juhatuse liikme ning finantsjuhi Signe Kukini volitusi kuni 2024. aasta lõpuni, teatas ettevõte börsile.
Circle K Eesti peadirektor Kai Realo läheb Ragn-Sellsi juhtima Kai Realo intervjuus: otsus küpses kaua, palgas ei kaota
16 aastat Statoilis ja Circle K-s töötanud ning neist viimased üheksa aastat ettevõtte juhatuse liikme ja peadirektori ülesandeid täitnud Kai Realo lahkub augustis ametist. Realo liigub edasi Ragn-Sells Eestisse, kus alustab tööd juhatuse esimehena.
16 aastat Statoilis ja Circle K-s töötanud ning neist viimased üheksa aastat ettevõtte juhatuse liikme ja peadirektori ülesandeid täitnud Kai Realo lahkub augustis ametist. Realo liigub edasi Ragn-Sells Eestisse, kus alustab tööd juhatuse esimehena.
7 asja, mida tuleks oma CVs kohe muuta
Kui tihti kuuldakse soovitusi, mida tasub lisada oma CVsse, siis harva mainitakse, mis tasub välja jätta, vahendab CNBC.
Kui tihti kuuldakse soovitusi, mida tasub lisada oma CVsse, siis harva mainitakse, mis tasub välja jätta, vahendab CNBC.