Kiirkursus: kuidas võita investor Toomast?

11. oktoober 2017, 16:45
"Börsihai" võitmise kiirkursus eile Äripäeva toimetuses.
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20171011/BORS/171019908/AR/0/AR-171019908.jpg
Ainult tellijale

Aktsiamängu "Börsihai vs. investor Toomas" liider kasvatas nädalaga portfelli rohkem kui 50 000 euro võrra, kuid mäng on endiselt võidetav kõigi jaoks, tõdeti eile Äripäeva korraldatud "Börsihai" võitmise kiirkursusel.

„See ei ole spurt, see on maraton,“ ütles LHV vanemmaakler Nelli Janson. „Kuna seekord on mäng niivõrd pikk ja alles alguses, pole mõtet rabistada. Ka "Börsihai" kahekordne võitja Marat Kasparov on öelnud, et ei tohiks liialt siblima hakata – kui head ideed ei ole, tuleb kõrval olla ja seda oodata."

Jansoni sõnul toetab mängijaid turuolukord. „Teisipäeval tegid indeksid jälle uued tipud, seega peaks fakt, et lühikeseks müümine pole lubatud, ostjaid toetama,“ oli ta veendunud. Seejuures soovitas ekspert kauplemisel ettevaatlik olla. „Kui varasemates "Börsihaides" kanti raha kogu aeg juurde, siis seekord tuleb olemasolevaga võiduka lõpuni jõuda,“ manitses ekspert.

Panus tulemustele                                                                                                   

Jansoni sõnul on praegu turgudel volatiilsus madal ja spekuleerida raske, aga see muutub peagi, kui S&P 500 indeksisse kuuluvad ettevõtted hakkavad majandustulemusi teatama. „Tulemuste hooaegu mahub mänguperioodi sisse kaks ning kindlasti on need murdepunktid ja kaardisegajad,“ ütles LHV vanemmaakler. "Tulemused võivad aktsiad väga volatiilseks ajada, ime pole ka 25protsendiline langus."

Nelli Janson

Tulemustele mängimiseks on Nelli Jansoni sõnul mitu varianti. „Kõige lihtsam võimalus on vaadata analüütikute ootusi ning seda, paljud neist on andnud ostu- ja paljud müügisoovituse,“ märkis ta. „Kui ootused on madalad ja ettevõte peaks positiivses mõttes üllatama, st tulemused pole nii halvad kui kardeti, võib aktsia hinnas päris korralik reaktsioon tekkida,“ vihjas Janson..

Samas on Jansoni hinnangul võimalik ka see, et väga tugevate ning ootusi ületanud eelmiste kvartalitega ettevõte jätkab üllatamist. „Positiivses majanduskeskkonnas võiks oodata, et trend jätkub, näiteks tehnoloogiasektor on viimasel ajal väga tugev olnud,“ rääkis ta. „Minu pakkumine on, et tehnoloogiasektori ettevõtete tulemused tulevad väga head,“ oli Janson veendunud, kuid lisas, et selle taustal võib tekkida oht, et nende aktsiaid hakatakse ka tipus müüma ning raha vähemriskantsetesse varadesse paigutama.

Turvalisem viis tulemustele panustada on need kõigepealt ära oodata. „Võib juhtuda, et turg reageerib halbade tulemuste korral üle ja aktsiaid müüakse liiga palju ära – saab osta madalalt ja loota, et ehk aktsia hind põrkab tagasi. Ülereageerimiste korral on taastumisralli tavaline,“ tõdes Janson. LHV vanemmaakleri hinnangul võib esimest tulemuste perioodi kasutada ka lihtsalt turureaktsiooni tundma õppimiseks ja aktsiate reaktsiooni jälgimiseks. „Teile jääb teine võimalus, kui jaanuaris teatakse neljanda kvartali tulemused – see on tänupühade ning jõulude tõttu tehnoloogiasektori parim kvartal.“

Otsi volatiilsust

Aktiivne investor ning Etalon Varahalduse juhatuse liige Tõnn Talpsepp leidis, et "Börsihai" võitmiseks tuleb üles leida aktsiad, mis liiguvad palju ja üles. Ta nentis, et S&P 500 indeksist on volatiilsust keeruline leida, kuid sekundeeris Nelli Jansonile, et kindlasti on abiks ettevõtete majandustulemuste teatamise aeg. „Võin kinnitada, et väga suur hulk neid "Börsihai" mängijaid, kes varem esikümnesse jõudsid, on teinud tehinguid ettevõtetega, mis teatasid järgmisel päeval majandustulemused,“ rääkis ise aastate eest mängus kolmandale kohale jõudnud Talpsepp. „Panustasin ka ise selle peale, millised ettevõtted saavutavad häid tulemusi.“

Tõnn Talpsepp.

Samuti on Talpsepa hinnangul oluline üles leida õiged uudised ning vaadata erinevaid screener’eid. „Näiteks kui mingi aktsia kukkus eelmisel päeval väga palju, tuleb analüüsida kukkumise põhjuseid ja aru saada, kas on üle reageeritud,“ selgitas Talpsepp. „Enamasti on küll nii, et kukkumine jätkub, kuid "Börsihai" võitmiseks tuleb üles leida need kohad, kus aktsia enam ei kuku, vaid hakkab hoopis tõusma,“ lisas ekspert. Tema sõnul on oluline paika panna strateegia, mille abil välja filtreerida kõikuvamad ja riskantsemad aktsiad. Eksperdi hinnangul kehtib sama loogika ka vastupidises suunas, st et kui aktsia ühel päeval tõuseb, siis reeglina jätkub see ka järgmisel päeval.

Nimetatud meetodite kasutamine on Talpsepa hinnangul omane peamiselt päevakauplemisele ning swing-kauplemisele – viimase käigus hoitakse aktsiaid käes 2–10 päeva. "Börsihaid" on võimalik võita ka pikemaajalisema investeerimisega, kuid sel juhul tuleks üles leida aktsiad, mis poole aastaga 50–60 protsenti väärtuslikumaks muutuvad. „See on raskem, kuid sellest piisab, et võita näiteks investor Toomast,“ ütles ta. „Investor Toomase võitmine on lihtne ja selleks ei pea te suurt midagi teadma – peab tegema vaid võimalikult sarnase portfelli ja aeg-ajalt üht komponenti välja vahetama.“

Talpsepp tõi näite, et ennustas eelmisel korral "Börsihaid" mängides neli korda järjest ettevõtete majandustulemustele pihta, kuid sai sellest hoolimata ikkagi ainult kolmanda koha. „Listis õnnestus olema ka üks väike aktsia, mis liikus 10 protsendi vahemikus üles ja alla ning minu kaks konkurenti kasutasid seda ära,“ ütles ta, vihjates, et päevakauplemine on "Börsihaid" mängides teatud juhtudel efektiivsem.

Kindlasti ei soovita Talpsepp aga "Börsihais" proovitut päris rahaga järele teha. „Kui "Börsihais" võidate, saate auhinna ja kõik on hästi, kaotada pole teil aga midagi ning keegi selle eest ei karista, päriselus on vastupidi.“

Vali kindel sektor

Aktsiamängu praegune liider Aivar Õepa pidas oma edu valemiks biotehnoloogiasektorisse panustamist. „Biotehnoloogiat ja farmaatsiat liigutavad konkreetsed uudised, tean nende uudiste kuupäevi ette,“ märkis 2010. aastal mängu võitnud Õepa. „Ootan, et paar kuud enne sündmust hakkaks teised nendele uudistele panustama ning kui nad aktsia üles ostavad, müün enne uudist tipus maha,“ kirjeldas ta oma strateegiat.

Aivar Õepa

Praeguseid positsioone kavatseb Aivar Õepa hoida detsembri alguseni. „See on selline sektor, et hoia oma raha sees ning ära väga midagi liiguta,“ oli Õepa veendunud. „Tegin algse infokogumise ära ja sellest piisab, 2010. aastal liigutasin rohkem – see nõudis energiat ja ega see väga mu perele ei meeldinud,“ rääkis ekspert.

Biotehnoloogiasektori kohta saab tema hinnangul kõige kiiremat ja operatiivsemad infot Twitterist. „Seal on küll palju ka selliseid, kes propageerivad mingeid sendiaktsiad, kuid on ka neid, keda tasub kuulata,“ sõnas ta.

Selleks, et end ühe või teise sektoriga hästi kurssi viia, soovitab Õepa võtta lugemiseks vaba päeva või õhtupooliku. „Kindlasti tasub ka mängu reglement hoolikalt läbi lugeda.“

Et aga nii "Börsihaist" kui ka investeeringutest maksimum võtta, on Õepa sõnul oluline, et keskendutaks kindlale asjale. „Soovitan hakata otsima oma sektorit, midagi sellist, milles end koduselt tunnete,“ soovitas ta "Börsihai" mängijatele. Lisaks on tähtis ehitada enda strateegia, mitte järgida õpikutõdesid. „Sa ei võida kunagi Kasparovi-suguseid tema enda mängus, tuleb mängida oma mängu, umbes nagu kilpkonn teeb jänesega võidujooksmisel.“

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
11. October 2017, 16:56

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing