Märt Belkin • 12. oktoober 2017 • 2 min
Jaga lugu:

Trumpil NAFTA asemel varuplaan

Donald Trump  Foto: Scanpix/Reuters

Kui kaubandusleppe NAFTA tingimusi ei õnnestu ümber rääkida, on USA president Donald Trump valmis kahepoolseteks kaubanduslepeteks Mehhiko või Kanadaga.

Parajasti käivad kõnelused kolmepoolse Põhja-Ameerika Vabakaubanduse Lepingu üle. Trumpi sõnul on jätkuvalt võimalik jõuda „väga loova“ leppeni, mis oleks kõigile kolmele riigile kasulik.

Ajakirjaniku küsimusele, kas president näeb võimalust jätkata vaba kaubandust Kanadaga, kui Mehhikoga NAFTA üle peetavad läbirääkimised takerdavad, vastas Trump jaatavalt. „On võimalik, et me ei jõua ühe või teisega kokkuleppeni, aga vahepeal teeme ühega neist kokkuleppe,“ rääkis ta.

Trump kohtus Valges Majas Kanada peaministri Justin Trudeauga, kes on uue läbirääkimiste vooru eel Washingtonis NAFTA eeliseid promomas.

Pärast kohtumist antud pressikonverentsil Trumpi öeldut kommenteerides ütles Kanada peaminister, et usub jätkuvalt 1994. aastal sõlmitud kaubandusleppe moderniseerimise võimalusse. Samas rõhutas ta, et valmis ollakse kõigeks ning tehakse tööd Kanada huvide kaitsmiseks.

Trudeau lisas, et Kanada on vägagi teadlik ja vägagi valmis Trumpi ettearvamatuks käitumiseks, ent kinnitas, et tema juhitud valitsus töötab hea lepingu nimel.

Mehhiko majandusminister ldefonso Guajardo kiitis riigiraadiole antud intervjuus Trumpi sõnavõtgtu ning ütles, et need on väga tasakaalus, kuna jätavad ukse lahti võimalikuks kokkuleppeks mõlema riigiga ning annavad lootust loovaks kokkuleppeks.

USA kaubandusministeerium süüdistas nädala algust Trumpi valitsust katses kõnelusi allavett lasta, nõudes näiteks suuri erisusi USA autotootjatele.

„Vaatame, mis juhtub,“ ütles Trump Trudeau kõrval vastates küsimusele, kas NAFTA on hukule määratud.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt