Mait Kraun • 17 oktoober 2017

Bitcoin versus kuld - kumb jääb peale?

Kuld.  Foto: EPA

Kuld on krüptorahadest parem, sest sellele kehtivad tähtsamad raha karakteristikud, teatas investeerimispank Goldman Sachs, vahendab Bloomberg.

„Väärismetallid on jätkuvalt asjakohane varaklass tänapäeva investeerimisportfellides, vaatamata sellele, et need ei paku rahavoogu,“ kirjutasid analüütikud, kelle hulka kuuluvad ka Jeffrey Currie ja Michael Hinds. „Väärismetallid ei ole ajalooline viga või reliikvia.“ Kui vaadata omadusi nagu kestvus (durability) ja sisemine väärtus (intrinsic value), siis on need jätkuvalt relevantsed. Isegi uued materjalid ja varad, näiteks krüptovaluutad, ei muuda kulla positsiooni.

Kui ebakindlus suureneb, siis investorid tõstavad kulla osakaalu oma portfellis. See tähendab, et kulla investeerimisnõudlus sõltub lühiajalises perspektiivis eelkõige hirmust, ütlesid analüütikud. Pikaajaline nõudlus on seotud aga jõukusega, eriti arenevatel turgudel nagu Hiinas. Sissetulekud on arenevates riikides kasvamas ning see toetab järgmistel kümnenditel kulla hinda.

Bitcoini hind on tõusnud sellel aastal meeletult – 1000 dollari juurest on jõutud peaaegu 6000 dollarini. Kulla hind on samal ajal kallinenud vaid 12 protsenti.

Pank tõi välja mitmed karakteristikud, mille alusel väärismetalle ja krüptovaluutasid võrrelda.

Kestvus. Mõlema puhul on vaja pikaajaliseks varundamiseks ekspertiisi, aga kuld võidab, sest krüptovaluutad on avatud küberrünnakutele ning neid on võimalik virtuaalsetest rahakottidest seeläbi varastada. Samuti on mitmeid regulatoorseid riske ning kriisi ajal ohustavad krüptovaluutasid võrgu- ja infrastruktuuri risk.

Kaasaskantavus. Kullakangide transportimine võib olla kallis, sest see on raske. Vajalik on ka kõrgetasemeline turvamine ning teatud riikides on kehtestatud kullale kõrged impordimaksud, näiteks Indias. Bitcoinide liigutamine on aga palju kiirem ja lihtsam.

Sisemine väärtus. Kulda on maailmas piiratud kogus ning seda ei ole võimalik lõpmatuseni kaevandada, sama kehtib ka teiste väärismetallide puhul. Krüptovaluutade alternatiive on aga lihtne juurde luua, seega ei kontrolli pakkumist tegelikult mitte miski. Piiratuse puudumise tõttu ei ole krüptovaluutadel sisemist väärtust.

Väärtuse mõõdupuu. Kuld hoiab ostujõudu palju paremini ning selle igapäevane volatiilsus on väiksem. Bitcoini ja dollari volatiilsus on olnud tänavu kulla ja dollari omast seitse korda suurem, teatas Goldman.

Hetkel kuum