Pille Ivask • 28. oktoober 2017 kell 7:15

Analüütikud: Trump pole börsi rekorditesse segatud

USA president Donald Trump.  Foto: Reuters/Scanpix

Kuigi aasta eest USA presidendiks valitud Donald Trumpi peetakse aktsiaturgude tõusu peamiseks põhjuseks, ei saa fondijuhtide sõnul seda kohe kindlasti väita.

Tõsi, päris vale väide, et Trump on aktsiaturgude tõusu taga, siiski pole. Tema maksureformid olid mäletatavasti investoreile vägagi meeltmööda ning see süstis enesekindlust ka börsile. Siiski on nüüdseks selge, et skandaalid ja segadus Trumpi väljaütlemiste ja tema isiku ümber on kasvanud väga suureks ning erinevate vastuolude tõttu on tema maksuplaanid soiku vajunud.

Hoolimata sellest, et Trumpi lubadustest asja pole saanud, purustavad USA peamised börsiindeksid endiselt rekordeid. Miks? Business Insider uuris kolme fondijuhi käest ning nad tõid välja erinevaid aspekte.

Tugevad majandustulemused

Stifel Nicolausi fondijuht Kevin Caron ütles vastuses Business Insideri küsimustele börsirekordite kohta, et ainus põhjus on tema meelest head kvartalitulemused.

“Mida aeg edasi, seda tähtsamaks on muutunud ettevõtete kvartalitulemused, mitte see, mida teevad intressimäärad. Umbes aasta tagasi olid ettevõtete kasuminumbrid väga madalad, ent tulemused on nüüdseks kasvanud prognoosidest oluliselt kiiremini,” selgitas ta. Caron lisas, et börsil on majandusnumbrid väga olulised, ent mingil põhjusel tahab üldsus, et tulemuste tõusu selgitaks ka mingi laiem narratiiv. “Tegelikkus on aga väga lihtne,” lausus ta.

Maailmamajanduse üldine tõus

Kõik eelnev on mõistagi seotud sellega, et maailmamajandus üldiselt on võimsalt tõusnud. “Majandustulemused üldiselt on olnud palju paremad kui oodatud. Me näeme, et paljud ettevõtted on tegemas kapitalikulutusi. Inimesed on muutunud oma kulutamistes kindlamaks. Föderaalreservi agressiivsesse intressimäärade tõstmisesse enam eriti ei usuta. Ja riikide majandused on üldiselt näitamas palju paremaid tulemusi,” rääkis McQueen, Ball & Associatesi fondijuht Bill Schultz. “Samuti pole eriti alternatiive, kuhu raha suunata,” lausus ta ja märkis, et ka see hoiab aktsiate hinnad kõrgel.

Tõusu juhib hooajaline faktor

BB&T Wealth Managementi üks asepresidente Walter Hellwig tõdes, et aktsiate tõusu puhul tuleb arvestada ka hooajalist aspekti. “Ajalooliselt on aasta viimane pool olnud selline, kus aktsiatel läheb hästi ning ma arvan, et see on ka üks tõusu põhjuseid. Ma arvan, et kuni aasta lõpuni inimesed ostavad endiselt aktsiaid,” prognoosib ta ja lisab, et aktsiate tõusu juhivad ka head majandustulemused.

Hetkel kuum